Imiona dla dzieci inspirowane biblią. Decyduje się na nie coraz więcej rodziców

Jakie imię dla dziecka? - to dylemat, przed którym stają przyszli i świeżo upieczeni rodzice. Mamy w tej kwestii dość dużą swobodę, ale co za tym idzie ilość możliwość może przytłoczyć. Pomysłów na imiona dla swoich dzieci rodzice szukają w rozmaitych miejscach. Inspirują się ulubionymi postaciami literackimi, popularnymi serialami albo historią własnej rodziny. Dlaczego by nie sięgnąć jeszcze głębiej, do biblii która jest obok mitologii jednym z najważniejszych źródeł kultury europejskiej?Na biblijne imiona najczęściej decydują się osoby wierzące, chociaż i tutaj zdarzają się wyjątki. Niektórym się one zwyczajnie podobają. Inni poszukują czegoś oryginalnego a przy tym tradycyjnego. Ile rodziców tyle motywacji. A imiona pochodzące z ksiąg Starego i Nowego Testamentu naprawdę mogą się podobać i pasować również do współczesnego człowieka. Szczególnie, że w przypadku niektórych wiele ludzi nie ma nawet świadomości, że pochodzą z Biblii.


Imiona dla chłopców inspirowane Biblią

 1. Aaron
 2. Adam
 3. Daniel
 4. Eliasz
 5. Gabriel
 6. Juda
 7. Kleofas
 8. Melchior
 9. Natan
 10. Nataniel
 11. Nikodem
 12. Teofil
 13. Tobiasz
 14. Tymoteusz

Imiona dla dziewczynek inspirowane Biblią

 1. Abigail
 2. Anna
 3. Berenika
 4. Elżbieta
 5. Estera
 6. Judyta
 7. Maria
 8. Miriam
 9. Noemi
 10. Rachela
 11. Rut
 12. Safira
 13. Sara
 14. Tabita

Zobacz: Pod jednym dachem z niemowlakiem

Dam swojemu dziecku biblijne imię


Monika ma 27 lat i niebawem urodzi swoje pierwsze dziecko. "Dlaczego imię biblijne? Bo jesteśmy wierzący" - odpowiada z lekkim zdziwieniem, jakby jej motywacja była największą oczywistością na świecie. Można wyczuć w jej słowach obronną nutę. To dlatego, że jej mama i przyszła babcia zupełnie nie popiera wyboru córki. Wręcz go nie akceptuje. "Zabrania mi przy sobie wypowiadać tego imienia" - zwierza się Monika - "Mówi o nim wnuczek, ale nigdy nie używa imienia. Nawet próbowała mi zabronić go tak nazwać".

O jakie imię chodzi? Przyszła mama z mężem zdecydowali nazwać swojego synka Eliasz. "Podoba mi się ta postać i jego historia" - tłumaczy Monika - "Na początku myśleliśmy o Adamie. Pierwszy człowiek. Ale doszłam do wniosku, że jego los raczej nie jest zbyt dobrą wróżbą. Zdecydowaliśmy się na Eliasza. Może mamusia się w końcu przyzwyczai i jakoś to przeżyje".

W 2018 roku w Polsce urodziło się 39 chłopców o tym imieniu. Niewiele biorąc pod uwagę, że najpopularniejszy Antonii został nadany 9329 razy. Ale też ciężko mówić, żeby Eliasz był imieniem ekstremalnie rzadkim. Co ciekawe w ostatnim roku prześcignął takie imiona jak Janusz (34), Leszek (32) czy Ireneusz (28).

Zobacz też:

Komentarze

 1. Ciekawe propizycje. I niektore wcale nie brzmia jak biblijne

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...