Jak przetrwać trudny czas

Każdy w życiu miewa gorsze okresy. Trudny czas pełen negatywny odczuć. Czasami jedynym wyjściem jest po prostu przeczekać. Przetrwać trudny czas. Po burzy przecież zawsze wychodzi słońce. A dusza nie znałaby tęczy, gdyby oczy nie znały łez. Jedynym wyjściem jest wziąć na klatę i zmierzyć się z tym, co nam los zgotował. Tylko jak?

Jak przetrwać trudny czas
Źródło: pixabay

Nie marnuj czasu

Jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem. Patrzę pozytywnie i wszędzie szukam dobrych stron. Mimo wszystko czasami zdarza mi się wpadać w rozpacz i czuć najgorzej. Czasami coś mnie w życiu przygniata. Chciałabym wówczas przyspieszyć czas (nie cofnąć, bo wielu rzeczy nie da się naprawić ani im zapobiec, a poza tym wszystko dzieje się po coś). Żeby już było po. Kiedyś jedyną znaną mi metodą był alkohol albo spanie. Przespać lub przepić doła. Ostatecznie wychodziło mniej więcej na to samo. I czas mijał szybciej, ale to było bez sensu. Teraz staram się nie marnować czasu. Będę czuć się tak samo źle czy coś zrobię czy nie. Więc robię. Tyle ile jestem w stanie. Np. sprzątam. Biegam. Próbuję czytać zaległe książki. Chodzi o to, żeby czas nie upłynął na marne. Nawet w najgorszym stanie można coś zrobić. W sumie całkiem dużo. Można całą noc nie spać i płakać stojąc w oknie. Można też porządnie umyć podłogę i posegregować swoje ubrania. Z doświadczenia wiem, że łatwiej jest robić rzeczy, które nie wymagają skupienia umysłowego, więc raczej coś z cyklu praca fizyczna, niż umysłowa. Chociaż oczywiście u każdego może być inaczej. Już samo zajęcie się czymś pomaga. A fakt zrobienia czegoś piżytecznego też może poprawić humor. I zawsze to mały krok w kierinku światłości.

Dbaj o siebie

Często, kiedy czujemy się źle nie mamy chęci ani motywacji na dbanie o siebie. Wręcz przeciwnie. Albo nam to obojętne, albo chcemy jeszcze bardziej sobie dowalić. A nie powinniśmy. Czując się źle szczególnie warto zwrócić uwagę na takie drobiazgi. Wartościowy posiłek, ładne ubranie i staranny makijaż. Może nie poprawi humoru, ale uważam że lepiej to zrobić niż nie. Bądźmy dla siebie dobrzy, szczególnie wtedy, kiedy los nie jest. Może maseczka nie poprawk twojego nastroju, ale poprawi cerę. A lepiej być smutnym i ładnym, niż smutnym i brzydkim. Szczególnie, że smutek minie a efekty pielegnacji pozostaną. Czysta, zimna kalkulacja na dni, kiedy emocji masz aż nadto. I zobacz koniecznie, czego nie robić, jak masz doła

Sposoby na doła

Jest dużo sposobów na doła. Na pewno każdy ma jakieś swoje własne. Możliwe, że kompletnie się różniące. Warto opracować sobie swój plan kryzysowy. Ja najczęściej jak jest źle to właśnie zamykam się w łazience. Ale wcale nie podcinam tam żył ani nie myślę, jak popełnić samobójstwo. Ja sobie robię mega domowe SPA. Fakt raczej nie czuję się lepiej po, ale za to zdecydowanie lepiej wyglądam. I czas mija. 

Źródło: pixabay

Pomóż komuś

Pomagając innym sami czujemy się lepiej. Zajmujemy swoją uwagę innymi problemami uwalniając się chociaż na chwilę od swoich. Czasami wystarczy otworzyć oczy na cudze nieszczęście, by zrozumieć że nasza sytuacja nie jest aż taka zła. 
Możliwości niesienia pomocy jest mnóstwo. Od zorganizowanego wolontariatu po spontaniczne dobre uczynki dla przypadkowych ludzi w naszym otoczeniu. 


To wszystko minie

Zawsze tak powtarzam w najgorszych chwilach. Że to wszystko minie. Trzeba tylko przeczekać. Wytrwać. Wytrzymać. Nic nie może trwać wiecznie. Szczególnie rzeczy, na które nie mamy wpływu czyli ból po śmierci bliskiej osoby lub zawód miłosny. Ból fizyczny też nie trwa wiecznie. Wszystko, co złe, kiedyś się kończy. Pamiętam jak bardzo tęskniłam za rodzicami wieczorem na koloniach. Ale wiedziałam, że to minie. Rano będzie już dobrze. A każde kolejne rano przybliża mnie do dnia powrotu do domu. No cóż, o ile generalnie wyjazdy były fajne to wieczory były dla mnie potwornie traumatyczne. Zresztą płakałam z tęsknoty nie dalej niż trzy lata temu, jak się wyprowadziłam z domu rodzinnego o kilkanaście kilometrów dalej ;)
Ale wracając do tematu, zawsze jak dzieje się coś złego, mam wrażenie że to już na zawsze i że nigdy nie będzie już dobrze. I zawsze w końcu jest dobrze.


Zachęcam również do zapoznania się z moimi ulubionymi 7 cytatami, które pomagają mi iść przez życie. A jeżeli trudny czas trwa zbyt długo warto również się zastanowić, czy przypadkiem nie jest to efekt naszych działań lub zaniedbań. Pech nie istnieje. Czasami może przydarzyć nam się coś złego. To normalne. Nie wszystko w życiu będzie cudowne i idealne. Ale jeżeli tego złego jest zbyt dużo lub zbyt długo nie jest to naturalny stan rzeczy.  I nie dzieje się bez przyczyny. I można temu zaradzić.

Komentarze

  1. Dla mnie najlepszym sposobem na przetrwanie trudnych chwil były samotne wycieczki rowerowe. Jeśli tylko czuję, że coś muszę przemyśleć wsiadam na mój rower szosowy damski i ruszam na przejażdżkę po lesie ze słuchawkami na uszach. Nie ma dla mnie nic lepszego na przemyślenia niż jazda rowerem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...