Blue monday 2019 - poniedziałek, 21 stycznia najbardziej depresyjny dzień w roku

Blue monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku przypada na trzeci poniedziałek po nowym roku. W 2019 będzie to 21 stycznia. Dlaczego data ta zyskała miano najbardziej depresyjnej? Podobno tak wynika z jakiegoś algorytmu. Wtedy kumuluje się kilka niekorzystnych czynników takich jak fatalna pogoda, problemy z kasą i złe samopoczucie psychiczne. I bach depresja gotowa.Dobrze, że tylko przez jeden dzień. Bo skoro blue monday wyznaczono w tym roku na 21 stycznia 2019 to znaczy, że wszystkie dni przed i po nim tak depresyjne już nie będą. Jeżeli przetrwacie blue monday 2019, to już nic w tym roku wam niestraszne. Taa, chciałoby się.


Skąd się wziął blue monday i dlaczego akurat ta data?

Blue monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku to pojęcie wprowadzone przez brytyjskiego psychologa. Cliff Arnall z Cardiff University uznał, że ta feralna data przypada na trzeci poniedziałek stycznia. Warto wiedzieć, że do 2011 roku najbardziej depresyjnym dniem był poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. Poniżej mamy wzór na depresyjny poniedziałek.


Nie wiemy, jakim cudem ten pan z tego wzoru wyliczył, że blue monday czyli najbardziej depresyjny dzień w roku w 2019 wypada akurat 21 stycznia. Ale skoro wszyscy o tym piszą, coś w tym musi być pytanie tylko na ile to coś jest wiarygodne ;) Krótki dzień i niewielka ilość słońca faktycznie mogą wpływać przygnębiająco, ale to trwa całą zimę, a nie tylko w trzeci poniedziałek stycznia. Cliff Arnall upatruje również przyczynę naszego załamania w niedotrzymaniu noworocznych postanowień. Podobno większość z nas rezygnuje z nich już 12 stycznia (albo jeszcze wcześniej). Do tego dochodzą problemy finansowe związane z koniecznością spłaty rat za świąteczne prezenty. 


Większość naukowców i poważnych instytucji całkowicie neguje blue monday jako tzw. pseudonaukę czy mówiąc wprost zwyczajną bzdurę. Nie zmienia to faktu, że trochę jednak wieje grozą. Czy 21 stycznia 2019 będzie najbardziej depresyjnym dniem w roku? Dodam, że dokładnie wtedy wypada również Dzień Babci ;)


Ja w trzeci poniedziałek stycznia nigdy nie odczuwałam żadnego pogorszenia nastroju. Właściwie do dzisiaj nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak blue monday. Zmagam się natomiast z wiosenną depresją, ale do niej na szczęście mam jeszcze trochę czasu. Coroczne obniżenia nastroju wymusiły na mnie opracowanie strategii przetrwania. Po latach praktyki wiem już, czego nie robić jak masz doła. Znam też kilka skutecznych sposobów na doła


Co zrobić, żeby blue monday nie był najbardziej depresyjnym dniem w roku?

Najlepiej byłoby o tym nie wiedzieć, ale już troszkę za późno ;) Pozostają nam dwa wyjścia. Albo olać temat, bo przecież blue monday to bzdura i pseudonauka, a nie potwierdzony fakt. Jeżeli nie przejmiemy się widmem najbardziej depresyjnego dnia w roku, prawdopodobnie nic złego się nie wydarzy, a nasze samopoczucie również będzie w normie. Można też odpowiednio się przygotować. Sposobów na poprawę nastroju jest mnóstwo i chyba nawet nie ma sensu ich wymieniać. Każdy najlepiej wie, co jemu sprawia przyjemność i daje radość. Róbmy to codziennie, ale 21 stycznia 2019 ze szczególną intensywnością. I pamiętajcie również, że pech nie istnieje. Nie ma czegoś takiego!

Miłego dnia!

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...