Dlaczego w święta nie warto zawracać sobie głowy dietą?

Święta na diecie? Nie ma chyba nic smutniejszego. W ten wyjątkowy czas odchudzanie powinno być ostatnią rzeczą, która zaprzątałaby nam głowę. Boże Narodzenie to śnieg, choinka, prezenty i spotkanie z rodziną i przyjaciółmi. To również okazja, żeby zbliżyć się do Boga. Jedzeniem powinniśmy przejmować się tylko w kategoriach jego smakowitości. Naprawdę szkoda martwić się dietą podczas świąt.Dlaczego w święta nie warto zawracać sobie głowy dietą?


1. To tylko trzy dni. Właściwie 2 i ćwierć, bo kolacja wigilijna tradycyjnie zaczyna się wieczorem. Nie da się przytyć przez trzy dni. Szczególnie, że świętowanie, to wbrew pozorom nie tylko biesiada przy stole. Pasterka, odwiedzanie znajomych, sanki z dziećmi, wspólny spacer i oglądanie szopek. Nawet jeżeli przez całe Boże Narodzenie będziesz jeść wszystkie pyszności, na które masz ochotę, nie zrujnuje to twojej sylwetki. Krótkie odstępstwo może zrobić nawet więcej dobrego dla twojej diety. Odpoczniesz, nabierzesz zapału i podkręcisz przemianę materii. 2. Są rzeczy ważniejsze i ciekawsze. Spotkanie rodzinne czy spotkanie z Bogiem. Albo prezenty, podziwienie dekoracji czy zjadanie się pysznościami. Święta to radość, nie katorga i liczenie kalorii. Nie warto. Taka okazja zdarza się jedynie raz w roku. Nie odbierajmy sobie przyjemności, niewolniczo trzymając się diety. Odchudzanie możesz kontynuować zaraz po świętach, a minione chwile już nie wrócą. 

3. W idealnym świecie święta to sielanka. W rzeczywistości często nerwówka. Nie sposób uniknąć pewnych napięć, szczególnie jak rodzina się spotka i po kielichu zacznie dyskutować o polityce. Swoją hiper-zdrową dietę dawałabyś kolejny powód do kłótni przy stole. Nie ma sensu. Szkoda twoich nerwów. O wiele lepiej zajadać się pysznym ciastem niż z trudem go sobie odmawiać i jeszcze słuchać wyrzutów i się tłumaczyć. Oczywiście to twoja decyzja, co wkładasz do ust. Czasami jednak warto spojrzeć również na innych ludzi. Szczególnie, jeżeli mowa o naszych bliskich. 

4. Jeżeli ulegniesz, a o to nie trudno, będziesz mieć wyrzuty sumienia. Złośliwi kuzyni na pewno będą się z ciebie śmiać, a kuzynki patrzyć z politowaniem. O wiele rozsądniej jest z góry założyć, że na czas świąt odpuszczasz sobie dietę.
Dlaczego w święta nie warto zawracać sobie głowy dietą?

5. Zakazany owoc kusi najbardziej. Największą ochotę mamy na to, czego nam nie wolno. Kiedy dasz sobie przyzwolenie na świąteczne smakołyki, może okazać się że zjesz mniej, niż przypuszczasz. Bez wysiłku i bez nakazów. 


Trzy lata temu pisałam, że święta to nie jest czas na sprzątanie. Podtrzymuję. Do tego chciałam dodać również, że święta to nie jest czas na odchudzanie i dietę. Schudnąć jeszcze zdążysz. A przed Sylwestrem to i tak już nie. Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to olać dietę w te święta. W Boże Narodzenie naprawdę nie ma sensu zawracać sobie głowy odchudzaniem. A przypominam, że również nie ma sensu sprzątać przed świętami ;)

Jeżeli jednak twoja figura i dieta nie dają ci spokoju, sprawdź, jak nie przytyć w święta. Pisałam ten poradnik na Wielkanoc, ale na Boże Narodzenie sprawdzi się równie dobrze. Ale serio wolałabym, żebyście w święta skupili się na czymś innym niż dieta i sylwetka. Można też np. popracować nad swoim charakterem, nadrobić zaległości czytelnicze lub te w szkole albo czynić dobro. Pomysłów jest mnóstwo. I są lepsze od niewolniczego trzymania się diety. Przynajmniej moim zdaniem. 

I pamiętaj jeszcze: Nie patrz na święta, jak na czas obżerania się i tycia. Tutaj naprawdę chodzi o coś innego. O religię. O rodzinę. O odpoczynek i wspólne spędzenie czasu. To całe jedzenie jest tylko dodatkiem, a nie główną treścią świąt. I o tym trzeba pamiętać. Jeżeli na myśl o odwiedzinach u dawno nie widzianych krewnych przed oczami staje ci pełny stół i wskazówka wagi, to coś jest nie tak.

Komentarze

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...