6 rad, jak poprawić powietrze w domu

Jak poprawić jakość powietrza w domu? Jesienią i zimą zanieczyszczenie jest ogromne. Czasami aż strach wychodzić na zewnątrz. Niestety w naszych mieszkaniach często wcale nie jest lepiej. Istnieje jednak kilka sposobów, żeby zadbać o powietrze, którym oddychamy w domach. 

źródło: pexels

Dom jest naszym azylem. To tam chronimy dosłownie i w przenośni. Ale czy nasze cztery ściany są w stanie uratować nas przed smogiem? Do pewnego tak. Trzeba jednak podjąć kilka kroków, aby poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Na szczęście wiele z tych rzeczy jest bardzo prostych i każdy może je zrobić. Nie wymagają dużego budżetu i są na wyciągnięcie ręki. Warto zadbać o powietrze w naszym domu, ponieważ to czym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. 


Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu lub domu?1. Zainwestuj w rośliny. Oczyszczają powietrze, eliminują toksyny i produkują tlen. Warto mieć je w domu. Najlepsze w walce ze smogiem w mieszkaniu będą: lilia pokojowa, skrzydłokwiat, rapis wyniosły, bluszcz pospolity, paprotka, dracena, epipremnum złociste, sansewieria, begonia, fikus, aloes, palma czy chryzantema. Jak widzicie wybór jest spory. A tak naprawdę każda roślina będzie pozytywnie wpływać na powietrze w domu. W dodatku kwiaty stanowią element dekoracyjny bardzo modny w tym sezonie.
2. Nie zanieczyszczaj. Unikaj w domu źródeł zanieczyszczeń. Nie pal papierosów (najlepiej w ogóle, a już pod żadnym pozorem w mieszkaniu). Zrezygnuj ze świeczek zapachowych i kadzideł. Wiele z nich wydziela szkodliwe substancje. Spokojnie można obyć się bez nich. Postaraj się nie używać produktów w aerozolu. Stosuj w miarę możliwości naturalne środki do czyszczenia. W wielu przypadkach wystarczy ciepła woda. Nie zawsze trzeba sięgać po silne detergenty. Jakiś czas temu było głośno o badaniach, wg których sprzątanie z użyciem tych środków rujnuje płuca bardziej nawet niż palenie papierosów. 

3. Nawilżaj powietrze. Suche powietrze nie jest dla nas korzystne. Dbaj o odpowiedni poziom wilgotności. Przede wszystkim nie przesadzaj z ogrzewaniem. Zdrowiej i taniej jest założyć sweter, niż podkręcać grzejnik. Możesz zaopatrzyć się również w nawilżacze powietrza, chociaż nieźle spisują się też domowe sposoby. Np. pojemnik z wodą na kaloryferze lub suszenie prania w pobliżu grzejnika. Warto także często wietrzyć, ale tylko jeżeli nie ma smogu. 

4. Dbaj o czystość. Regularnie sprzątaj i odkurzaj. Często rób pranie. Specjaliści są zdania, że pościel powinno się prać nie rzadziej niż raz w tygodniu. To samo dotyczy ręczników. 

5. Sprawdzaj stan wentylacji. Źle działająca wentylacja stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale i życia. Powinna być ona regularnie kontrolowana przez specjalistów. Jeżeli często masz zaparowane szyby, w łazience wyraźnie czuć wilgoć, pojawiają się plamy pleśni lub grzyby a ty bez powodu źle się czujesz, to znaczy że z wentylacją coś jest nie tak. 

6. Rozważ zakup oczyszczacza powietrza. To spory wydatek, ale zdrowie jest bezcenne. Jeżeli zastanawiasz się na prezentem dla rodziny na święta, może to lepszy pomysł niż np. nowy telewizor. 


Dlaczego warto dbać o czyste powietrze w mieszkaniu lub domu?


Zdaniem WHO zanieczyszczenie powietrza jest największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia. Mamy ograniczony wpływ na stan powietrza na zewnątrz, jednak bardzo wiele możemy zrobić w swoich własnych czterech ścianach. Niekiedy wystarczy kilka drobnych zmian, żeby odczuć znaczącą różnicę. Smog powoduje m.in. kaszel, duszności, bóle głowy, zmiany skórne, wzrost ryzyka chorób nowotworowych. Musimy się przed nim bronić.

Wysokie stężenie zanieczyszczeń nawet w przypadku krótkotrwałej ekspozycji powoduje zaostrzenie objawów chorób układ oddechowego i krążeniowego. Sprzyja również infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Może też powodować zapalenie spojówek i podrażnienie oczu oraz łzawienie. Zanieczyszczenia powietrza są coraz bardziej dokuczliwe i niebezpieczne. To przerażające, ale Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w Polsce!Komentarze

  1. Mam nawilżacz i całkiem sporo roślin :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam niestety alergię na roztocza więc musimy wietrzyć praktycznie codziennie gruntownie całe mieszkanie. Kupiliśmy też antyalergiczny pokrowiec na materac i jest trochę lepiej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...