Brak sił do biegania. Coraz gorsze wyniki w bieganiu

Biegasz już od jakiegoś czasu. Trenujesz regularnie i sumiennie. I nagle coś jest nie tak. Idzie coraz gorzej. Pojawia się brak sił i coraz gorsze wyniki. Dlaczego? Co jest przyczyną spadku formy? Oczywiście nie jestem wróżką ani nawet cię nie znam. Ale jest kilka ogólnych przyczyn, które mogą dotknąć każdego z nas. Sama również przeszłam przez większość z nich.

Brak sił do biegania. Coraz gorsze wyniki w bieganiu

Brak sił, coraz gorsze wyniki i szybsze zmęczenie to czasami dość złożony problem. Niekiedy jednak przyczyny są bardzo nieoczywiste, a przy tym banalnie proste do wyeliminowania. Jeżeli czujemy, że coś jest nie tak z naszą kondycją, zawsze warto dokładniej się przyjrzeć tej sprawie pod różnymi kątami. Dlaczego biegasz coraz wolniej (zamiast coraz szybciej?)


1. Przemęczenie. Brak odpoczynku. Ignorowanie sygnałów płynących z organizmu. Zbyt częste i zbyt intensywne treningi. To prosta droga do zamęczenia się. Brak regeneracji nie sprzyja dobrym wynikom. To nieprawda, że im więcej będziesz ćwiczyć, tym sprawniejszy będziesz. Do pewnego momentu tak. Ale jak przekroczysz granicę, zaczną się dziać złe rzeczy. Przemęczenie to jeden z głównych powodów, dla których wszystko zaczyna się sypać. Ale wystarczy dać sobie trochę na luz, odpocząć, odpuścić i wszystko wraca do porządku.

2. Zła dieta. Niedobory składników odżywczych. Deficyt kaloryczny. Nadmierne odchudzanie albo wręcz przeciwnie przybranie na wadze. Spożywanie produktów, które szkodzą i zatruwają organizm. Wszystko to powoduje spadek wyników. Zarówno jedząc za mało, jak i za dużo pogarszamy swoją sprawność. Na własnym ciele odczujemy również brak składników odżywczych, jak i nadmiar szkodliwych substancji. Jeżeli w ostatnim czasie odpuściłeś zdrową dietę, albo zmieniłeś sposób odżywiania, to może być przyczyna spadku formy.

3. Znudzenie. Brak motywacji, zniechęcenie. Nawet, jeżeli ciało ma możliwości, umysł bardzo skutecznie potrafi je ograniczyć. To taki pozorny brak sił do biegania. Najlepsze wyniki mamy zazwyczaj wtedy, kiedy nam się chce. Jeżeli z treningu czerpiemy radość. Kiedy zmuszamy się do każdego kroku, idzie zazwyczaj znacznie gorzej. Na znudzenie nie ma jednej idealnej rady, ale istnieje sporo sposobów jak nie nudzić się podczas biegania. Czasami jednak to nie nasze ciało, ale umysł potrzebuje przerwy. Jakiejś świeżości. Warto pomyśleć o urozmaiceniu treningów albo w ogóle zmienić dyscyplinę. Chociażby na jakiś czas. Samo bieganie i treningi pod bieganie mogą znudzić. Niekiedy wykańcza nas presja. Wtedy dobrze spróbować jakiegoś sportu tylko dla zabawy i przyjemności. Bez ciśnienia na wynik. Zawsze warto popracować nad motywacją tak ogólnie. Nie tylko w kwestii treningów. A jeżeli chodzi o bieganie to motywować może np. zapisanie się na zawody, wspólne treningi z partnerem lub w grupie albo nawet nowe buty ;)

4. Chwilowy spadek formy. Może być spowodowany np. dniem cyklu u kobiet. Albo stresującym okresem w pracy. Nie da się przez całe życie działać na pełnych obrotach. Czasami jesteśmy silniejsi, a czasami słabsi. To normalne. Może wystarczy po prostu przeczekać. Nikt nie robi życiówek na każdym treningu. Trzeba to zrozumieć, bo inaczej marny nasz los. Na początku treningów postęp jest bardzo szybki i duży. Później już trudniej. Każdy czasem miewa gorszy trening, gorszy dzień, nawet gorszy miesiąc. I to jest ok. Dopóki nie zamienia się w gorsze życie.

5. Nowe buty Albo za stare buty. Obuwie jest bardzo ważne jeżeli chodzi o bieganie. Źle dobrane potrafi zaszkodzić. Oczywiście to nie buty za nas biegają. Ale potrafią znacznie utrudnić nam zadanie. Niektórzy potrzebują czasu, żeby się do butów przyzwyczaić. A czasami nowy zakup jest po prostu złym wyborem. Również zbyt długie bieganie w tych samych, wyeksploatowanych butach może negatywnie wpłynąć na nasze wyniki.

6. Przyczyną pogorszenia kondycji mogą być również choroby, dlatego jeżeli ten stan utrzymuje się dłużej, warto odwiedzić lekarza.

Zobacz też:

Komentarze

  1. Bieganie zawsze pomaga we wszystkim w życiu według mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, ale nie tylko bieganie - aktywność fizyczna w ogóle plus jeszcze zdrowy tryb życia to prosty przepis na dobre samopoczucie zdrowie, energię...

      Usuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...