Gęsia skórka podczas treningów w upalne dni to zjawisko, które zdaje się przeczyć logice. Zazwyczaj gęsia skórka kojarzy się z zimnem. Ewentualnie strachem. Nie z gorącem. Dlaczego więc podczas biegania lub ćwiczeń w upały, czasami pojawia się gęsia skórka? Jest to dość często spotykane, ale warto potraktować ją jako sygnał ostrzegawczy.
Gęsia skórka pojawiające się podczas intensywnego wysiłku fizycznego w wysokich temperaturach może być objawem przegrzania organizmu, czyli hipertermii. Bieganie i upały to nie jest najlepsze połączenie i należy wówczas zachować szczególną ostrożność. W takich warunkach łatwo można sobie zaszkodzić. Gęsia skórka podczas treningu w bardzo ciepłe dni to sygnał, że nasz organizm nie radzi sobie z wysoką temperaturą.
Gęsia skórka podczas ćwiczeń w upały - czy to groźne?
To sygnał ostrzegawczy, którego lepiej nie bagatelizować. Oczywiście pojawienie się gęsiej skórki podczas biegania lub innych treningów w wysokiej temperaturze, jeszcze nie musi znaczyć, że potrzebujemy lekarza. Na pewno jednak warto trochę dać sobie na wstrzymanie.
Zobacz też: 9. powodów, żeby biegać w samym staniku (czwarty najlepszy)
Gęsia skórka podczas ćwiczeń w upały - co robić?
Najbezpieczniej byłoby przerwać trening lub zmniejszyć jego intensywność. Napić się wody i spróbować trochę schłodzić. Schować w cieniu. Ignorowanie sygnałów płynących z organizmu może się źle skończyć. Lepiej wcześniej zakończyć ćwiczenia, niż narażać swoje zdrowie, a nawet życie. Wysokie temperatury mocno obciążają organizm o mogą być niebezpieczne. Trening w takich warunkach nie jest zakazany, ale trzeba obserwować organizm. Dziwne odczucie chłodu i gęsia skórka w upalne dni to znużenie cieplne. Jeżeli je zignorujemy, następstwem może być udar.
- osłabienie
- zawroty głowy
- zaburzenia równowagi
- zaburzenia widzenia
- mdłości i wymioty
- przyspieszone bicie serca
- uczucie gorąca
- uczucie zimna i gęsia skórka
- utrata przytomności
Treningi podczas wysokich temperatur mogą być niebezpieczne, dlatego ważne jest aby zachować umiar i ostrożność. Upalne lato to nie jest wymarzony czas na bicie rekordów i robienie życiówek. Oczywiście to nie znaczy, żeby rezygnować z aktywności w ogóle. O nie! Po prostu warto dostosować jej intensywność do naszych możliwości i trudnych warunków. A kiedy na ciele pojawi się gęsia skórka podczas ćwiczeń w upale, to znak żeby nieco przystopować.
Zobacz też: Siłownie plenerowe - czy warto? Wady i zalety
Szanuję wpis, i Ciebie jako blogerkę. Ostatnio celowo skończyłem szybciej bieg, bo czułem że to już nie na zdrowie mi wychodzi... działaj dalej.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Paweł z bloga blogimagineyourself.wordpress.com
Ooo! Bardzo ważny post ;) Zawszę reaguję na to :)
OdpowiedzUsuńHm, patrz, tego nie wiedziałem, a właśnie podczas jednego treningu i jednych zawodów zdziwiłem się, że pojawiła się gęsia skórka. Zwolniłem, czyli wyczucie organizmu przed wszystkim :)
OdpowiedzUsuń