Od którego tygodnia ciąży można dostać zwolnienie lekarskie?

Od kiedy w ciąży można dostać zwolnienie lekarskie - ten problem nurtuje wiele kobiet. Wiem o tym, bo to jedna z popularniejszych fraz, dzięki którym trafiają na tego bloga. L4 w ciąży brzmi kusząco, ponieważ jest to zwolnienie lekarskie płatne 100%. Dlatego też wiele kobiet chciałby wykorzystać tę okazję i pójść na zwolnienie w ciąży tak szybko, jak to tylko możliwe. I niecierpliwie zastanawiają się, od którego tygodnia ciąży lekarz może wypisać L4.

Od którego tygodnia ciąży można dostać zwolnienie lekarskie?

I ja tego nie potępiam. Trochę rozumiem. Jest okazja na dłuższe wakacje. Bez strat finansowych. Dziecko to obowiązek. I koniec beztroski. Ciąża to ostatni czas, żeby jeszcze sobie zaszaleć. Chociaż też już z umiarem. Bo alkoholu się nie napijesz. Mnie nawet na gokarty nie chcieli wpuścić, więc też ta zabawa w ciąży taka marna. Poleniuchować co najwyżej można, ale to na dłuższą metę wcale takie super nie jest.


I trochę nie rozumiem. Jak się urodzi dziecko, to się nasiedzą w domu. Jasne można sobie zrobić kilka tygodni urlopu, ale żeby przez bite 9 miesięcy chcieć być na zwolnieniu? Partner tyle urlopu chyba nie weźmie. Przyjaciółka też nie. No chyba, że bezrobotna, to może. Ale tak czy inaczej tyle czasu wypoczywać to się zamęczyć i zanudzić można. Być może piszę tak, bo bardzo lubię swoją pracę. Wspominałam już o tym we wpisie Kiedy iść w ciąży na zwolnienie lekarskie? Ja przed ciążowym L4 broniłam się rękami i nogami. Może trochę niepotrzebnie i trochę za długo. Ale w życiu nie zrezygnowałabym z pracy na 9 miesięcy. Nawet gdyby mi mieli za to dodatkowo zapłacić. W domu się człowiek jeszcze nasiedzi chociażby na macierzyńskim. A teraz są też ostatnie chwile, żeby się realizować zawodowo bez utrudnienia jakim jest dziecko.

Ale wracając do tematu.

Od kiedy w ciąży można dostać zwolnienie lekarskie?

Właściwie to od razu. Tzn. od razu, po potwierdzeniu ciąży. Mnie książeczkę ciąży u ginekologa założono w 10. albo 11. tygodniu. Przez pierwsze 4 tygodnie kobieta zazwyczaj nawet nie wie, że jest w ciąży. Dopiero brak miesiączki w terminie jest sygnałem, że być może  w naszym brzuchu zakiełkowało nowe życie. 


Zwolnienie lekarskie od razu na samym początku ciąży dostają kobiety, które mają jakieś specyficzne warunki pracy. Np. kontakt z substancjami chemicznymi, z chorymi, pracę fizyczną wymagającą dużego wysiłku. L4 lekarz wystawia również, jeżeli występuje zagrożenie ciąży. Często w pierwszych tygodnia pojawia się plamienie. Nie musi ono oznaczać nic złego, ale zazwyczaj dostajemy wówczas nawet nie zwolnienie lekarskie a skierowanie do szpitala.

Teoretycznie, jeżeli kobieta w ciąży twierdzi, że źle się czuje lekarz powinien wypisać jej zwolnienie. Nawet jeżeli to sam początek ciąży. W sumie pierwsze tygodnie są najgorsze. Ja się czułam, jakbym była ciężko chora i umierała. Mdłości, brak sił, senność i bezsenność zarazem. Koszmar, serio. Niby pierwsze tygodnie, nic nawet nie widać a samopoczucie najgorsze z całej ciąży. Ale te codzienne problemy znają tylko kobiety, które są w ciąży.  W drugim trymestrze jest już lepiej. Oczywiście każda kobieta może przechodzić to inaczej. Są panie, które przez całe 9 miesięcy czuły się wspaniale. I takie, które przez te 42 tygodnie były ledwo żywe. Ja nie wyobrażam sobie, żeby lekarz odmówił kobiecie w ciąży wypisania zwolnienia lekarskiego.


I wiele pań nadużywa tego przywileju i prosi o L4 nawet jeżeli ich praca jest lekka, a one czują się dobrze. I na to nie ma rady. Ja nie potępiam, bo skoro mam do czegoś prawo, to czemu nie skorzystać. Szczególnie, że po urodzeniu dziecka już nigdy przez najbliższe kilkanaście lat sobie kobieta tak porządnie i beztrosko nie wypocznie.Oczywiście z drugiej strony takie długie zwolnienie w ciąży to spory problem dla pracodawcy. Szczególnie w małych firmach. W konsekwencji wielu takich przedsiębiorców później nie chce zatrudniać kobiet. W obawie, że zajdą w ciążę i narażą firmę na straty. I temu też się nie dziwię.

Komentarze

  1. Ciekawy artykuł. Osobiście uważam, że jeśli nie ma przeciwwskazań kobiety w ciąży powinny pracować chociażby w skróconej liczbie godzin.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cenne informacje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny artykuł. L4 w ciąży jest oczywiście sprawą bardzo indywidualną, jeśli jest wskazanie to od samego początku ciąży lekarz je wystawia

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...