Jak odetkać zatkany zlew lub toaletę. Domowe sposoby na udrożnianie rur

Domowe i skuteczne sposoby na zapchany zlew. Zatkany zlew, lub co gorsze - kibel - to nie lada problem. Najgorsze, co można zrobić w takim przypadku to załamać się, pokłócić lub szukać winnych. Szukanie przyczyny - tak. Szukanie winnych - nie. Ale wróćmy do zatkanych rur i sposobów na ich udrożnienie. Istnieje kilka domowych, mniej lub bardziej skutecznych metod, aby przetkać zapchany zlew lub toaletę.

Jak odetkać zatkany zlew lub toaletę. Domowe sposoby na udrożnianie rur


Dlaczego zatyka się zlew i toaleta? Co zapycha rury?

Przyczyną zatoru w rurach najczęściej są duże rzeczy lub duża ich ilość. Kuchenny zlew zatyka się przez resztki jedzenia. Ten w łazience przez włosy. Natomiast toaleta zapycha się albo naszymi odchodami albo papierem. Często winowajcami są papierowe ręczniki lub nawilżane chusteczki, których nie powinno się tak wrzucać. Absolutnie nie powinny tak trafiać podpaski ani pampersy. Tampony mogą, ale wiele osób woli dmuchać na zimne i wyrzuca je do kosza. Czasami przyczyną zatkanej toalety są nasze odchody lub opakowanie po kostce odświeżającej, które czasami lubi tam wpaść. Na szczęście jest kilka domowych i skutecznych sposobów na zatkany zlew czy zapchany odpływ. 
Aby uniknąć problemu zatkanego zlewu czy toalety, należy uważać co tam ląduje. Czasami jednak na refleksję jest już za późno. Wtedy, kiedy coś się zapcha. I mamy problem. Na szczęście istnieją domowe sposoby na odetkanie i udrożnienie rur. Ich zaletą jest to, że nie wymagają nic specjalistycznego. Są też dość tanie i łatwo jest je zastosować.

Zobacz też: Jak płacić niższe rachunki

Jak udrożnić zapchany zlew lub toaletę? Domowe sposoby na odtykanie rur

Soda oczyszczona i ocet
Ta mieszanka wybuchowa potrafi skutecznie pozbyć się problemu. Najlepiej działa na resztki jedzenia zalegające w rurach kuchennego zlewu, ale można ten sposób wypróbować również w toalecie. Wystarczy wsypać kilka łyżek sody oczyszczonej, a następnie zalać octem (ok. pół szklanki). Zamiast sody można też użyć kwasku cytrynowego albo proszku do pieczenia, ale będzie drożej, więc bez sensu. Taką mieszankę pozostawiamy na 15-30 minut a następnie do odpływu wlewamy wrzątek. Jak to nie pomoże. to ja już nie wiem. Zostają metody mechaniczne, specjalista albo chemia ze sklepu.

Domowa przepychaczka do toalety z butelki
Warto, żeby gumowa przypychaczka była w każdej toalecie. Jeżeli jednak nie posiadacie w domu takiej rzeczy, bez trudu możecie wykonać prowizoryczny zamiennik z plastikowej butelki np. po wodzie mineralnej lub innym napoju. Najlepsza będzie duża, dwulitrowa. Trzeba odciąć dno i zrobić kilka pionowych nacięć. Zakręcić butelkę i skierować odciętym otworem w stronę problemu. Wiele osób jest zachwyconych skutecznością takiej domowej przepychaczki zrobionej z plastikowej butelki. 

Jak odetkać zatkany zlew lub toaletę. Domowe sposoby na udrożnianie rur


Druciany wieszak
Istnieje taki specjalistyczny sprzęt, jak sprężyna (spirala) do udrożniania rur. Z powodzeniem można ją zastąpić najtańszym, drucianym wieszakiem. Ten to serio ma wiele zastosowań. Aby odetkać toaletę należy go rozłożyć, wsadzić jeden z końców w dziurę i energicznie poruszać. Aż do przetkania. Warto zachować przy tym ostrożność, bo można porysować muszlę klozetową. Czytałam nawet kiedyś, jak to spirala do udrożniania rur przebiła kolanko i zdemolowała mieszkanie sąsiada. Ale spokojnie. To była elektryczna spirala w rękach fachowców. Nam uzbrojonym w wieszak raczej to nie grozi. A przynajmniej mam taką nadzieję


Środek do udrożniania
Popularny Kret lub tańsze (albo niekoniecznie) zamienniki dobrze radzą sobie z zatkanymi rurami. Cena takiej operacji to ok. 5-15 zł. Czas: pół godziny. Instrukcja na opakowaniu. Wsypujemy. Polewamy wrzątkiem. Ewakuujemy się, bo opary nie są zdrowe. Po upływie 20-30 minut ponownie lejemy dużą ilość wrzątku i gotowe.

Mam nadzieję, że któryś z tych sposobów  na odetkanie rur (albo wszystkie naraz) pomogą i obędzie się bez wzywania fachowca. A na przyszłość warto pamiętać, aby nie wrzucać do odpływu wszystkiego jak leci. Zazwyczaj wrzucamy i nic się nie dzieje, ale za którymś razem nasze szczęście może zawieść. I wtedy trzeba się babrać w odpływach, odpadach i odchodach. A tego ani wam, ani sobie nie życzę. 


Zobacz też:

Komentarze

  1. Oooo nigdy nie spotkałam się z takim sposobem. niedawno wymieniłam zlew z wszystkimi rurkami na zlew kuchenny granitowy z ociekaczem i jak na razie jego zatkanie mi nie grozi :D

    OdpowiedzUsuń
  2. W moim domu notorycznie zapycha się zlew kuchenny. Podejrzewam, że dzieciaki wlewają do niego resztki zupy i innych posiłków. W pierwszej kolejności wsypuję na noc środek do udrażniania rur. Jeśli on nie pomoże, to staram się "przetkać" odpływ metalowym drutem. W ostateczności rozkręcam syfon - zwykle najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się w kolanku. Nie polecam wlewania mocno żrących preparatów, które dedykowane są do toalet. U mnie przepaliło plastikowe elementy, przez co musiały one zostać wymienione (woda przeciekała).

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...