Jak zmniejszyć emisję dwutlenku węgla? 6 sposobów

Od dłuższego czasu dużo się mówi o fatalnej jakości powietrza. To problem bardzo poważny, bo to czym oddychamy, za ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zanieczyszczone powietrze truje nas i przyczynia się do wielu chorób. Najgorzej jest zimą kiedy nad wieloma polskimi miastami pojawiają się chmury smogu, jednak problem istnieje przez cały rok.


Na szczęście każdy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Czasami wystarczy jedna drobna zmiana, żeby wszystkim nam oddychało się lepiej. Poniżej 6 sposobów, jak ograniczyć emisję dwutlenku węgla.
6 sposobów, jak zmniejszyć emisję dwutlenku węgla1. Postaw na produkty energooszczędne
Warto zainwestować w energooszczędne żarówki. Nawet jeżeli są droższe, różnica zwróci się w rachunkach za prąd. W ten sposób również chronimy środowisko naturalne przed zagładą. Warto zadbać o Ziemię, bo jeżeli zniszczymy naszą planetę, to zwyczajnie nie będziemy mieli gdzie żyć. Kupując sprzęt RTV i AGD również warto kierować się klasą energetyczną. Najlepszy jest ten oznaczony A+++.

2. Gaś światło i wyłączaj niepotrzebne urządzenia
To najprostszy sposób, żeby bezboleśnie zaoszczędzić energię i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jeżeli z czegoś nie korzystasz, po prostu to wyłączaj. Wychodzisz z pomieszczenia – gaś światło. W ten sposób nie tylko dbasz o planetę, ale też obniżasz rachunki za prąd.

3. Mądrze korzystaj z pralki
Pranie rób dopiero wtedy, kiedy uzbierasz na tyle rzeczy, by wypełnić cały bęben. Używanie prawie pustej pralki jest nie ekologiczne i może być szkodliwe dla sprzętu. Oczywiście nie wolno również przesadzać w drugą stronę i przeładowywać pralki. Po prostu wkładaj tyle ubrań, ile można. Nie więcej, ale też nie mniej. Nie stosuj wyższej temperatury, niż to faktycznie konieczne. Ustawiając niższą temperaturę nie tylko oszczędzasz energię, ale również ubrania. Gorąca woda zwyczajnie je niszczy. Używając chłodniejszej przedłużasz ich żywotność. Jeżeli odzież nie jest bardzo brudna, zrezygnuj z prania wstępnego.

4. Rozważnie korzystaj z ogrzewania
Wyłączaj kaloryfery, jeżeli przewidujesz dłuższą nieobecność. Nie muszą grzać, kiedy jesteś w pracy. Wchodząc do domu z zewnątrz i tak będzie ci ciepło, a pomieszczenie szybko się nagrzeje. Pamiętaj, żeby podczas wietrzenia wyłączyć kaloryfery. Bardziej efektywne jest wietrzenie krótkie, ale intensywne. Nie kładź niczego na grzejniku i pilnuj, żeby nie zasłaniać ich firankami. To znacznie zwiększa zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. Staraj się również nie nastawiać kaloryferów na zbyt wysoką temperaturę. To nie jest zdrowe. Jeżeli faktycznie ci zimno, lepiej załóż sweter. I pamiętaj o uszczelnieniu okien i drzwi.

5. Wybierz ekologiczny środek transportu
Korzystaj z komunikacji miejskiej. W miarę możliwości wybieraj rower lub spacer. Zyska na tym zarówno środowisko naturalne, jak i twoje zdrowie i figura.

6. Ekonomiczne użytkuj samochód
Jeżeli jeździsz samochodem, pozbądź się zbędnego obciążenia. Nie ma sensu wozić w bagażniku rzeczy, z których nie korzystasz. Podczas dłuższych postojów gaś silnik. Zanim wsiądziesz w samochód zastanów się, czy tej drogi nie możesz pokonać inaczej. Niektórzy jeżdżą nawet do kiosku po gazetę. Jeżeli masz taką możliwość jeździj razem ze znajomymi. Oszczędzicie w ten sposób paliwo, zadbacie o środowisko i miło spędzicie czas podczas wspólnej podróży. 

Zobacz też:

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...