Pielęgnacja stóp biegacza. Jak o nie dbać?


Pielęgnacja stóp u biegacza jest bardzo ważna. To właśnie im najbardziej się "obrywa" podczas uprawiania sportu. Mówi się, że biegacza poznasz po stopach. I nie będą to piękne stópki. Otóż niekoniecznie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można zachować ich urodę pomimo intensywnego uprawiania sportu.

Pielęgnacja stóp biegacza. Jak o nie dbać?

Bieganie i piękne stopy raczej nie idą ze sobą w parze. Ale bieganie i zdrowe stopy oraz paznokcie, jak najbardziej. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jak dbać o stopy biegacza? Jakich kosmetyków używać? Na co zwrócić szczególną uwagę? 
Dobrze dobrane obuwie
To jest podstawa. Buty do biegania powinny leżeć idealnie. Nie mogą nigdzie uciskać ani gnieść. Mówi się, żeby wybierać pół numeru większe. Ciekawe tylko, gdzie ja te pół numeru znajdę. Może kupując przez internet. Tylko tam nie da się zmierzyć. Ja jestem w tej kwestii tradycjonalistką. Idę do sklepu i mierzę. But powinien leżeć idealnie. Oczywiście wiadomo, że jak nie leży to się po pewnym czasie dopasuje. But do stopy lub na odwrót. Tylko zanim to nastąpi my będziemy musieli przecierpieć odciski, odparzenia i inne niewygody. A można tego uniknąć. Jeżeli but już w sklepie jest niewygodny, podczas biegania będzie tylko gorzej. 

Skarpetki do biegania
Ja biegam tylko w skarpetkach do biegania. Osoby, które próbowały w zwykłych i mają porównanie, widzą różnicę. Lepiej zainwestować te kilka złotych w porządne skarpetki. Pozwoli to uniknąć różnych przykrych niespodzianek na stopach. I pod żadnym pozorem nie należy zakładać dwóch par skarpetek. To nie może się skończyć dobrze. Jak jest zimno, ubieramy grubsze. 

Strzeż się wody
Bieganie w przemoczonych butach może się bardzo źle skończyć. Jeżeli lubisz ekstremalne treningi, warto zainwestować w wodoodporne obuwie lub... skarpetki (tak, są takie cuda). Dzięki temu stopa pozostanie sucha i bezpieczna. 

Nogi do góry
Różne są teorie na ten temat, ale mnie naprawdę bardzo pomaga trzymanie nóg uniesionych w górze. Np. jak leżę i czytam książkę. Można również spróbować do spania kłaść coś pod stopy, żeby znajdowały się wyżej.


Kosmetyki do stóp dla biegacza

Stopy biegacza wymagają równie troskliwej pielęgnacji, co każde inne. A nawet bardziej, bo narażone są na działanie dodatkowych, niekorzystnych czynników. Na szczęście dzięki dobrej jakości kosmetykom możemy zadbać o nasze stopy tak, żeby bieganie w żaden sposób negatywnie nie odbijało się na ich wyglądzie. Pielęgnacja stóp jest bardzo ważna i trzeba o niej pamiętać.


Ja jestem bardzo zadowolona z kosmetyków do pielęgnacji stóp marki Acerin.  Na noc stosuję maskę-krem do stóp, która intensywnie regeneruje, nawilża i natłuszcza. Przesuszona skóra nie tylko brzydko wygląda i jest nieprzyjemna w dotyku. Brak odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia zwiększa skłonność do pęknięć. A to już jest poważny i bolesny problem, który może nas wykluczyć ze sportu na dłużej. 

Warto zainwestować również w talk, który nie tylko zapobiega nadmiernemu poceniu, ale też bardzo skutecznie niweluje ryzyko odparzeń palców, z którymi niektórzy mają problem. 

Ze względu na to, iż biegacze są nieco bardzo narażeni na grzybicę stóp, dobrze jest zapobiegawczo użyć kosmetyków o działaniu profilaktycznym. Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. 

Dla relaksu i ładnych stóp warto jest od czasu do czasu wymoczyć je w misce w ciepła wodą. W tej misce możemy sobie rozpuścić według upodobań: szare mydło, sól kąpielową, olejki eteryczne, oliwkę albo zioła. Podobno moczenie stóp w herbacie ma działanie bakteriobójcze i redukuje pocenie.


Zobacz też:

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...