Zdjęcia na bloga – własne czy ze stocka


Własne zdjęcia czy banki zdjęć? Samodzielne robienie zdjęć na bloga ma swoje zalety i wady. Podobnie korzystanie z banków zdjęć ma dobre i złe strony. Jeżeli zastanawiasz się, czy lepiej korzystać z gotowych fotografii dostępnych w internecie, czy samemu je robić, to jest tekst właśnie dla ciebie. 

Zdjęcia na bloga – własne czy ze stocka

Przez kilka lat moje blogowej kariery poznałam większość wad i zalet korzystania z banków zdjęć. Potrafię również wskazać dobre i złe strony samodzielnego robienia fotografii do tekstów. Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie zdjęcia własne czy ze stocka nie potrafię udzielić. Każdy musi sam sobie odpowiedzieć. Ja mogę tylko zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które pomogą zdecydować.Zdjęcia na bloga – własne czy ze stocka?


Skąd brać zdjęcia na bloga? Oprócz ogólnodostępnych banków zdjęć można je po prostu robić samodzielnie. Wielu blogerów staje przed takim dylematem. Podejmując decyzję warto rozważyć kilka aspektów.


Jakość zdjęć
Samodzielnie robione zdjęcia to gorsza jakość. Albo lepsza. Zależy od naszych umiejętności, możliwości i sprzętu. Ale generalnie w bankach zdjęć mamy dostępne fotografie bardzo dobrej jakości. W przypadku robionych samodzielnie nie zawsze jest tak kolorowo. Chyba, że ktoś ma zadatki na fotografa. A nie każdy bloger ma. Tak samo jak nie każdy bloger ma dobry sprzęt, pomysł i możliwość sfotografować te wszystkie fajne miejsca i rzeczy, które są w bankach zdjęć. Tutaj zdecydowania przodują stocki.

Wybór
Istnieje bardzo dużo banków zdjęć, wciąż powstają nowe. W każdym z nich można znaleźć setki czy nawet tysiące zdjęć. Wybór jest ogromny. Samodzielnie w życiu tyle nie nacykamy, choćbyśmy nic innego nie robili całymi dniami. A przecież chcemy jeszcze pisać bloga. No i jeść, spać czy tak żyć. Kolejny punkt dla banków zdjęć

Czas
Poszukiwanie zdjęcia, które idealnie zilustruje artykuł, czasami trwa dłużej niż jego pisanie. Mimo wszystko zazwyczaj jest to szybsze, niż samodzielne zrobienie takiego zdjęcia. Ogromną zaletą banków zdjęć jest oszczędność czasu. Wchodzisz na stronę i za pomocą kilku kliknięć wyszukujesz zdjęcie. Poza wyjątkowymi przypadkami, tak jest zdecydowanie szybciej, niż robić zdjęcia samodzielnie.

Różnorodność kontra własny styl
W stockach znajdziemy zdjęcia bardzo różnorodne, z każdego zakątka świata, w rozmaitych stylach. To zbiór pracy wielu ludzi. Nasze własne zdjęcia zawsze będą trochę „na jedno kopyto” albo mówiąc ładniej „w naszym stylu”. Może być to zarówno zaleta, jak i wada. Sami oceńcie.

Niepowtarzalność
Zdjęcia ze stocków są ogólnodostępne. Każdy może je sobie pobrać i wykorzystać. Te najlepsze i najciekawsze są wielokrotnie używane. I to jest chyba największa wada banków zdjęć. Że jak znajdziemy świetne zdjęcie, to pewnie użyło go już kilku naszych kolegów po fachu. Korzystając tylko z własnych zdjęć mamy pewność, że nikt inny ich nie będzie miał na swoim blogu. No chyba, że je nam ukradnie.Jeżeli zależy nam na oryginalnych zdjęciach, ale nie chcemy lub nie mamy możliwości zrobić ich samodzielnie, warto przejrzeć mniej popularne banki zdjęć. Można tam trafić na wiele perełek, a nie są tak oklepane.

Autentyczność i spójność
Używając wyłącznie samodzielnie zrobionych zdjęć budujemy swoją autentyczność. Jesteśmy dla odbiorcy bardziej prawdziwi. To spora różnica oglądać ładne zdjęcia z gór, a oglądać zdjęcia z gór, w których był autor. Co innego zdjęcie ładnie urządzonego mieszkania, a co innego zdjęcia mieszkania Glogera, który pisze dany tekst. Zdjęcia mogą być świetnym uzupełnieniem bloga, pozwalającym odbiorcy jeszcze lepiej nas poznać.

Cena
Korzystając z darmowych banków zdjęć nie płacimy nic. Jeżeli mamy większe wymagania i potrzeby można opłacić abonament lub kupować pojedyncze zdjęcia. W przypadku własnych zdjęć również można mieć je za darmo, jeżeli już mamy aparat lub cykamy telefonem. Można też zainwestować w sprzęt czy kurs fotografii. Wówczas cena wzrasta. Jakość też. Generalnie zarówno banki zdjęć jak i własne foty mogą być za darmo lub mogą kosztować.

Licencja
Korzystając z banków zdjęć za każdym razem należy zapoznać się z licencją. Zajmuje to chwilkę, ale jednak wymaga pewnego wysiłku. Przy własnych zdjęciach nie ma problemu. Możesz robić z nimi co ci się tylko podoba.


Sama miałam dylemat czy samodzielnie robić zdjęcia na bloga, czy korzystać z banków zdjęć. Na początku bardzo chciałam korzystać tylko z własnych fotografii. Szybko okazało się, że brakuje mi odpowiednich zdjęć, a te które mam są po prostu… brzydkie. Przeprosiłam się z bankami zdjęć. Doszłam do wniosku, że wolę mieć dobrej jakości fotografie stockowe niż byle jakie, byle własne.
Teraz używam zarówno własnych zdjęć, jak i tych ze stocka. Wszystko zależy od tematu wpisu. Myślę, że nie trzeba koniecznie wybierać jednej z tych opcji. Używanie naprzemiennie zdjęć własnych i fotek ze stocka to bardzo wygodne rozwiązania i ma najwięcej zalet.

Komentarze

 1. Ja staram się robić własne zdjęcia, ale tak jak powiedziałaś - nie zawsze mam odpowiednie światło, czas lub pomysł na zdjęcie do konkretnego wpisu. Uważam, że warto się nimi ratować, jednak stawiam na własne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli nie potrafimy robić pięknych zdjęć, a chcemy mieć ładny blog - tylko stockowe <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Doszłam do takich samych wniosków CO Ty. Zależy o czym piszę. Czasem używam stockowych zdjęć, czasem własnych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj tak, to dylemat przed którym stanęłam na początku i podejrzewam, że zmierzę się z nim za jakiś czas jeszcze raz. Bo na razie zdecydowałam się na swoje zdjęcia, ale pytanie, czy w pewnym momencie nie dotrę do końca pomysłów, czasu, umiejętności itd. Wtedy być może włączę stockowe :) Bardzo cenny przegląd wad i zalet!

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że złotym środkiem jest właśnie, korzystanie i z tego i z tego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. U siebie na blogu korzystam głównie z własnych źródeł (tj. Zdjęcia robione przeze mnie lub M.). Banki zdjęć to na pewno dobre rozwiązanie , kiedy fotografie po prostu nie wyszły :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Prowadzę konto na Instagramie, więc do wpisów korzystam póki co ze swojej własnej bazy :) Powinno wystarczyć na dłuuuugo :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...