Na co zwrócić uwagę kupując wózek dla dziecka?

Kupienie dobrego wózka dla dziecka, który oprócz tego nie rujnuje budżetu i jest też wygodny dla rodziców to wyzwanie. Czasami można po prostu dobrze trafić, ale warto wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając wózek dziecięcy.
Wózek dla dziecka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia naszego malucha. Coś jak samochód dla faceta. Dobry wózek powinien nie tylko świetnie służyć niemowlakowi, ale również rodzicom. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka? Kilka praktycznych porad z mojego doświadczenia.


Waga wózka
Jeżeli wózek jest ciężki, będzie ciężko. I nie mam na myśli tylko wnoszenia go po schodach. Zwyczajny spacer po równym, czy pod lekką górkę może zamienić się w wyczerpującą walkę, jeżeli wybierzemy ciężki wózek. Pamiętajmy, że do wagi wózka trzeba dodać wagę dziecka (która cały czas się będzie zwiększać) i wyposażenie (kocyk, mleko, pieluszki, chusteczki, zabawki), a także ewentualne zakupy. Wychodzi sporo.
Ja sama miałam ciężki wózek i miało to swoje zalety i wady. Wady - wiadomo. Zalety? Był stabilny. Nie latał mi po autobusie na zakrętach. A dzięki długim spacerom z ciężkim wózkiem bardzo szybko wróciłam do formy po ciąży, a nawet chyba trochę ją poprawiłam. To jest sprawa do przemyślenia, ale kupując wózek dla dziecka warto to wziąć pod uwagę.


Rozstaw kółek
Nie zawsze są one kompatybilne z rozstawem podjazdów dla wózków przy schodach. I to jest ogromny problem, jeżeli mamy dużo takich przeszkód na swojej drodze.


Wielkość i rodzaj kółek
Duże, dmuchane są super. Bardzo wygodnie się jeździ po krawężnikach dziurach czy drogach terenowych. Mniejsze, plastikowe kółka nadają się głównie na idealnie gładką asfaltową powierzchnię, a i na niej robią sporo hałasu. Zdecydowanie preferuję duże i dmuchane kółka.
Co prawda pojawia się ryzyko przebicia, ale nie tak często, jak mogłoby się wydawać. Tak naprawdę to dętka w środku jest dmuchana, a na nią założona jest jeszcze jedna gumowa opona. Ciężko to przebić. Prędzej powietrze może uchodzić przez nieszczelność przy zaworze. Od czasu do czasu trzeba dopompować lub wymienić zawór.

Kupując wózek dziecięcy możemy wybrać kółka ruchome bądź sztywne. Główną zaletą tych pierwszych jest to, że w razie potrzeby można je zablokować. Ruchome kółka są idealne do manewrowania wózkiem, wykonywania skrętów w miejscu i innych piruetów. Na idealnie gładkiej powierzchni jeździ się doskonale. Problem pojawia się wraz z przeszkodami. Na nierówności, krawężniki i wyboje wygodniejsze są kółka zamontowane sztywną lub chociaż zablokowane. Wózek z takimi kółkami jest też stabilniejszy np. podczas podróży autobusem. Ale jeżeli to wasz pierwszy wózek przyzwyczaicie się do takich kółek, jakie wybierzecie i będą lepsze od tych, do których nie jesteście przyzwyczajeni ;)

Ja kompletnie nie rozumiem pomysłu, jakim są podwójne kółka. Nie wiem, czemu to ma służyć. Chyba tylko irytowaniu rodziców. Te podwójne kółka lubią wpadać w koleiny, zjeżdżać z trasy, czasami wpadnie między nie jakiś kamień. Moim zdaniem bez sensu.


Składanie wózka dziecięcego


Szczególnie ważne w przypadku posiadaczy niewielkich samochodów. Niektóre wózki składają się do całkiem małych rozmiarów, a inne nie. Pod tym względem wózek powinien pasować do samochodu, jakim dysponujemy. Zajmujący mało miejsca po złożeniu wózek to również ogromny atut, jeżeli chcemy aby poczekał na kolejne dziecko.

Ważne również, żeby składanie i rozkładanie wózka zwyczajnie nie było uciążliwe lub skomplikowane. Ten proces powinien przebiegać możliwie szybko, lekko i tak, aby nie narażać paznokci na uszczerbek. To jest jakaś kpina i nieporozumienie, jeżeli do złożenia wózka potrzeba dwóch osób lub istoty płci męskiej.

Chyba, że nie macie w planach składania wózka w ogóle. Wtedy faktycznie można odpuścić temat i skupić się na ważniejszych sprawach.


Wózek dla dziecka nowy czy używany?

Jeden z powszechniejszych dylematów. Największa zaletą używanego na pewno jest cena. O wiele niższa, niż sklepowa, a stan często nieznacznie odbiegający od ideału (lub w ogóle). Drugą zaletą może być informacja z pierwszej ręki, jak się wózek sprawuje. Ktoś go używał, więc zna jego wszystkie wady, zalety i możliwości. Kwestia tylko, czy zechce się podzielić, czy raczej coś zatai ;)

Kupując nowy wózek mamy na niego gwarancję i pewność, że żadne dziecko go nie obsikało. A nie wszystkie elementy da się dokładnie wyczyścić i wyprać. Wiele osób kupuje wózki używane, ale są też tacy, dla których to nie do pomyślenia ze względów higienicznych.

Wózek nowy czy używany to głownie dylemat ekonomiczny lub ekologiczny. Czasami higieniczny.

Kupując wózek trzeba pamiętać, że z głębokiego dziecko bardzo szybko wyrasta i pojawia się konieczność nabycia spacerówki. U mnie głęboki nie posłużył nawet roku. Warto wziąć pod uwagę na jak długo kupujemy wózek. Argumentem za nabyciem nowego jest np. planowanie dużej rodziny. Wtedy kolejne dzieci korzystają z używanego, ale przez nas, a nie przez obcą osobę.Na co zwrócić uwagę kupując wózek dla dziecka to tekst bardzo subiektywny i w całości oparty na moim własnym doświadczeniu. Dlatego też  bardzo niekompletny. Napisałam tylko o tym, z czym sama się spotkałam. Przy wyborze wózka dla niemowlaka warto jeszcze rozważyć kilka innych spraw:

 • Wózek czterokołowy czy trzykołowy? (trzykołowe są super do biegania)
 • Wózek 3w1 z fotelikiem samochodowym (podobno niezdrowy dla kręgosłupa dziecka, jeżeli spędza w nim zbyt wiele czasu)?
 • Jaka rączka w wózku dla dziecka?
 • Pałąk do wózka – potrzebny czy nie? )zazwyczaj można go odpiąć)
 • Jaki hamulec w wózku dziecięcym?
 • Które dodatkowe elementy do wózka są faktycznie potrzebne?
Dylematów jest sporo. W praktyce większość można sobie odpuścić ;) Tak jak pisałam wyżej: jaki kupicie wózek, do takiego się przyzwyczaicie. Dziecięcy wózek to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia dla malucha, ale ideałów nie ma.

Zobacz też:

Komentarze

 1. Przydatny wpis, ja na szczęście wybór wózka mam już za sobą:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam jak urodziłam syna - nie wiedziałam na co patrzeć. Wybrałam wielofunkcyjny wózek ale całkiem spory, mieszkałam na 4 piętrze z windą więc nie było dla mmnie problemem wnoszenie go na górę - do czasu kiedy wysiadła nam winda a ja wracałam obładowana zakupami z wózkiem i 10 kg synem w środku. Myślałam, że zejdę... z córką miałam już łatwiej, bo wiedziałam dokładnie czego szukać. Dobry i przydatny post.

  OdpowiedzUsuń
 3. a przyda mi się :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś dla mnie ;p dobrze wiedzieć, że idealnego wózka nie ma, ostatnio zastanawiałam się nad paroma modelami :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydatny post, często rodzic jest mądry dopiero po zakupie, a tak może uniknąć błędów.

  OdpowiedzUsuń
 6. My przy wyborze wózka kierowaliśmy się przede wszystkim jego wagą oraz tym żeby miał pompowane, skrętne koła. Dla mnie jako kobiety liczyły się również aspekty estetyczne!;)

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja bym dodała jeszcze wysokość rączki, bardzo niskie osoby jak i wysokie powinny się przymierzyć do wózka. Jeszcze zwrocilabym uwagę na wielkość gondoli, materiał z którego jest wózek- czy się latwo czyści. I jeszcze czy są adaptery do dobrego fotelika kompatybilne z naszym wózkiem-te foteliki w zestawach z wózkami często poza walorami estetycznymi nie mają nic do zaoferowania. a poza tym to najlepiej się nie nastwiać na używanie takiego wózka zbyt dlugo. My po roku zainwestowaliśmy w spacerówkę idealną moim zdaniem. Używamy jej od ponad 1,5 roku i odczuwałam zdecydowaną ulgę po porzuceniu wózka czołgu na jej rzecz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niesamowicie cieszy mnie to, że na przestrzeni ostatnich lat technologia poszła do przodu i teraz możemy wybierać spośród bezpiecznych i funkcjonalnych modeli wózków. Dla mojego synka zakupiłam wózek wielofunkcyjny, który posiada rewelacyjne opinie w sieci. Stwierdzam, że zachwyt ten jest w pełni uzasadniony, ponieważ z tak praktycznym wózkiem 3w1 jeszcze się nie spotkałam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...