Wycieczka do Czorsztyna (+zdjęcia)

Wycieczka do Czorsztyna to świetny pomysł na spędzenie letniego weekendu. Woda, góry, piękne krajobrazy, a w tle dwa zamki. Idealnie. Czorsztyn to niewielka, ale bardzo malownicza miejscowość w województwie małopolskim. Najbardziej znana jest z pięknego Jeziora Czorsztyńskiego oraz Zamku w Czorsztynie, a właściwie to ruin. Wycieczka do Czorsztyna zazwyczaj w swoim planie obejmuje również zwiedzanie zamku w Niedzicy (znajduje się on po drugiej stronie jeziora). 

Wycieczka do Czorsztyna - zdjęcia
Widok na jezioro Czorsztyńskie

Wycieczka do Czorsztyna była jedną z najfajniejszych atrakcji turystycznych ostatnich lat. Oczywiście wszystko dlatego, że ja nie jestem typem podróżnika i rzadko gdzieś wyjeżdżam. Chociaż teraz trochę zamarzyło mi się, aby to zmienić.

Weekend w Czorsztynie obejmował takie atrakcje jak zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie oraz zamku w Niedzicy, pływanie w Jeziorze Czorsztyńskim, wypożyczenie rowerków wodnych i łódki, rejs po Jeziorze Czorsztyńskim i... Zaporę Czorsztyńską (zwaną również Zapora Niedzica).

Wycieczka na weekend do Czorsztyna i zwiedzanie okolicy

Na poniższym zdjęciu nasz widok z balkonu na Czorsztyn. Błękitne, idealnie czyste niebo (a miało w ten weekend lać), słoneczko, dużo zieleni. Tak cudowny, że w ogóle nie trzeba się było nigdzie ruszać. No chyba, że do knajpy coś zjeść. Oczywiście żartuję ;) Trafił nam się fajny pokój z widokiem, ale zwiedzanie Czorsztyna i okolic również było grane. 

Wycieczka do Czorsztyna - zdjęcia
Czorsztyn

Jezioro Czorsztyńskie
Jedna z głównych atrakcji. Można się poopalać, popływać, wypożyczyć łódkę, kajak lub rowerek wodny albo zdecydować na rejs statkiem. My zrobiliśmy wszystko oprócz opalania, bo to nudne i niezdrowe. Oczywiście przy okazji innych atrakcji i tak słoneczko nas z złapało, ale celowego leżenia plackiem nie było. Taki wypad nad Jezioro Czorsztyńskie to świetny sposób, żeby się zrelaksować i oderwać od codzienności. Obecność wody i widok na dwa malownicze zamki ułatwiają sprawę.

Jezioro Czorsztyńskie - atrakcje
Rowerki wodne na jeziorze Czorsztyńskim
Nad Jeziorem Czorsztyńskim można skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego. Wypożyczając łódkę lub rowerek wodny dostajecie do kompletu kamizelki ratunkowe. Nie trzeba ich zakładać, ale muszą być na pokładzie ;) Ja polecam użyć ich jako oparcia, bo strasznie twarde i niewygodne te łódki i rowerki. No chyba, że ktoś nie umie pływać. Wtedy radzę jednak założyć je na siebie, choćby nie wiem jak gorąco i niewygodnie było. Najbardziej mnie zdziwiło i w sumie trochę zszokowało, że za zmoczoną kamizelkę trzeba ponieść dodatkową opłatę. Czyli jak wpadnę do wody to jeszcze muszę za to zapłacić. Słabo. Szczególnie, że w taki upał te kamizelki dość szybko schną. Pani wypożyczająca nam łódkę powiedziała, żeby starać się nie zamoczyć kamizelek. Nie wiem po co one w takim razie, skoro żeby ich użyć, trzeba je zmoczyć. A mamy ich nie moczyć. O.o.

Pływanie zarówno po Jeziorze Czorsztyńskiem, jak i w jeziorze to świetna zabawa. No, przynajmniej, jak ktoś umie pływać. Obecność wody działa tak relaksująco i uspokajająco. Wręcz przeciwnie działa brak ratownika ;) Trzeba pamiętać, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł i co roku pochłania wiele istnień. I to nie tylko na skutek powodzi, ale też głupoty i braku umiejętności beztroskich turystów. Pływanie jest super. Spontaniczność również, ale pamiętajcie że zdrowie i życie jest jeszcze bardziej super. Jeżeli wasze umiejętności pływackie nie są idealne i nie macie do kompletu świetnie pływającego towarzysza, który mógłby ruszyć na ratunek, lepiej do wody nie wchodzić.

Jezioro Czorsztyńskie

Podobno tylko jedno kąpielisko nad Jeziorem Czorsztyńskim jest oficjalnie dopuszczone do użytku. Piaszczysta plaża, bezpłatny wstęp i straszne tłumy. Tam można uświadczyć ratownika i informację o temperaturze wody. Plaża Zamajerz, o której mowa znajduje się po tej drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego niedaleko zamku w Niedzicy. Tam można w miarę bezpiecznie sobie popływać, chociaż ostrożność trzeba zachować wszędzie. Nawet we własnej wannie.

Jezioro Czorsztyńskie

Z ciekawostek. Dno Jeziora Czorsztyńskiego skrywa pozostałości zatopionej wsi Maniowy. Istniała ona od średniowiecza, aż do czasu budowy Zapory Czorsztyńskiej. Wówczas powstało piękne Jezioro Czorsztyńskie, ale mieszkańcy tej miejscowości musieli zostać przesiedleni w wyższe tereny. Maniowy zalała woda. Dzisiaj można podziwiać pozostałości tej wsi przy okazji prac konserwacyjnych przy zaporze. Ale zdarza się to bardzo rzadko, bo jakoś tak co 10 lat. Ostatnia okazja była w 2016 roku, czyli trochę sobie prawdopodobnie jeszcze poczekamy.


Ruiny zamku w Czorsztynie


Zamek w Czorsztynie  należy do zamków gotyckich. Jego najstarsze części pochodzą z połowy XIII wieku. Został on wzniesiony na szlaku handlowym z Krakowa do Budy. Zamek w Czorsztynie może pochwalić się burzliwą historią. Wielokrotnie był oblężony i zdobywany. W okolicy 1795 roku budowla została zniszczona na skutek pożaru. Od tego czasu możemy mówić jedynie o ruinach i pozostałościach zamku w Czorsztynie.

Ruiny zamku w Czorsztynie

Na zdjęciach zamek w Czorsztynie, a właściwie to, co z niego pozostało. Ale i tak robi wrażenie. I widok z zamku na jezioro Czorsztyńskie jest niesamowity. W największym szoku byłam, kiedy okazało się, że na zamku oprócz pamiątek, jakichś hełmów czy samodzielnie wybijanej pamiątkowej monety można kupić fidget spinnery. Oczywiście nie skorzystałam, ale szok i niedowierzanie towarzyszą mi po dziś dzień. Zaproponowano mi również zdjęcie z katem. Odmówiłam oczywiście. Nie, dziękuję. Naprawdę. O wiele bardziej wolałam zrobić sobie zdjęcie na tarasie z widokiem na malownicze Jezioro Czorsztyńskie. 

Zwiedzanie zamku w Czorsztynie
Widok z ruin zamku w Czorsztynie

Obecnie ruiny zamku w Czorsztynie znajdują się pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego i są otwarte dla turystów do zwiedzania indywidualnie, bez konieczności opieki przewodnika. 


 Zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie


Zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie
Ruiny zamku w Czorsztynie


Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy zbudowano na wapiennym wzniesieniu, 80 metrów nad poziomem Dunajca. Początkowo nosił nazwę Zamek Dunajec i powstał ok. 1320 roku. Może niewiele później. Zamek w Niedzicy był budowlą obronną (warownia górska) i oddzielał Polskę od Węgier. Później stał się rezydencją wiejską. Wielokrotnie zmieniał właścicieli. Od 1920 roku Zamek w Niedzicy należy do Polski. Wcześniej był budowlą węgierską. Obecnie zamkiem opiekuje się Stowarzyszenie Historyków sztuki.

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy to już prawdziwy zamek (w sensie, że nie tylko ruiny), który zwiedza się z przewodnikiem. W większości bardzo dobrze zachowany. Na upartego można by było się nawet tam wprowadzić, tyle że nie można ;) Można natomiast wynająć nocleg na zamku. Ceny do najniższych nie należą, no ale hello to w końcu zamek. W sumie, jak na zamek, to całkiem przyzwoicie. Przykładowo apartament 3-osobowy z kuchnią 400 zł,  komnata 2-osobowa 250 zł, a pokój gościnny 3-osobowy 200 zł. Zapora Niedzica (Zapora Czorsztyńska) Zapora powstała w latach 1975–1997 na rzece Dunajec, tworząc Jezioro Czorsztyńskie. Jej budowa trwała tak długo ze względu na protesty ekologów. Zapora Niedzica to najwyższa w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Jej wysokość sięga 56 metrów, a długość to ponad 400 metrów. Szeroka na 7 metrów Zapora Czorsztyńska jest udostępniona zarówno do ruchu dla pieszych, jak i dla pojazdów. Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna należąca do Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.


Zapora Niedzica (Zapora Czorsztyńska)
Zapora Niedzica (Zapora Czorsztyńska)

Zapora Czorsztyńska (Zapora Niedzica) pełni funkcję przeciwpożarową. Pozwala również do dostarczenie wody pitnej dla okolicznych miejscowości. Dzięki tej budowli możemy mówić o ustabilizowaniu poziomu Dunajca co znacznie poprawiło komfort tradycyjnych spływów Przełomem Dunajca. Skąd się wzięła nazwa Czorsztyn?


Geneza nazwy Czorsztyn sięga czasów Kazimierza Wielkiego i wywodzi się z niemieckiego słowa "Schorstein" lub "Schorrenstein", które oznacza ostrą, sterczącą, wystającą skałę. Wcześniej ta wieś nosiła nazwę Wronin. Dopiero w połowie XIV wieku, po sprowadzeniu niemieckich osadników nazwa uległa zmianie. Później spolszczoną ją i tak powstał znany do dzisiaj Czorsztyn. Skąd nazwa Czorsztyn?Weekend w Czorsztynie - ceny

Jeżeli chodzi o kwestie finansowe, to z małopolski jest to raczej tania wycieczka. Tragedii nie ma ;) Najwięcej pieniędzy idzie oczywiście na nocleg (trzeba liczyć przynajmniej ok. 50 zł za osobę, za jedną noc) i zachcianki kulinarne. To pierwsze trzeba przeboleć (chyba, że ktoś chce spać w samochodzie), ale na jedzeniu można spokojnie oszczędzić. O ile ktoś chce i go to za bardzo nie boli. Poniżej ceny atrakcji, z których korzystaliśmy. 

 Weekend w Czorsztynie - ceny

 • Zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie - 5 zł za osobę
 • Zwiedzanie zamku w Niedzicy (z przewodnikiem) - 14 zł za osobę
 • Rejs z Czorsztyna do Niedzicy i z powrotem - 12 zł za osobę
 • Wypożyczenie łódki lub rowerka wodnego - 20-30 zł za godzinę

Weekend w Czorsztynie - ceny


Nocleg w Czorsztynie oczywiście polecam załatwić sobie wcześniej. Warto przeszukać oferty w internecie, a kiedy w upatrzonej kwaterze nie będzie już miejsc, zapytać o numer do sąsiadów. Ja tak zrobiłam. Ludzie się znają i chętnie sobie pomogą nawzajem, tylko nie zawsze przyjdzie im to do głowy. W przypadku tak krótkiej wizyty raczej nie praktykuje się wcześniejszego wpłacania zaliczek.

Zdecydowanie polecam Czorsztyn na weekendowy wypad. Jak na dłużej, to koniecznie trzeba uwzględnić w planie chodzenie po górach. W końcu Czorsztyn znajduje się w sąsiedztwie Pienin. Bez górskich wędrówek atrakcje w samym Czorsztynie szybko się kończą. Ten weekend też skończył się zbyt szybko. Oby do  następnego. Trzymajcie kciuki ;*

A będąc w Czorsztynie warto zahaczyć również o Krościenko nad Dunajcem i park linowy. To fantastyczna zabawa dla dzieci i dorosłych. Dużo śmiechu i adrenaliny.

Podzielcie się też waszymi ulubionymi miejscówkami na weekendy.

Zobacz też:

Komentarze

 1. W okolicach tych spędzałam sporo czasu jako dzieciak i mam do nich duży sentyment. Przez te lata dużo się tam zmieniło, cały region się mocno rozwinął, również pod kątem turystycznym, ale na szczęście jakoś mocno nie stracił pod kątem uroku.

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawe miejsce o którym nie miałam pojęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna wycieczka, mam nadzieję że zabaczymy takie błękitne niebo jeszcze ze w tym roku ☺️

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać, że wypad udany. :)
  Bardzo lubię tamtą okolicę. Dawno nie byłam, więc musimy się z nowu wybrać. Wodne aktywności na jeziorze są fajnym urozmaiceniem dla zwiedzania zamków i górskich wycieczek po okolicznych szlakach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam tam ponad cztery lata temu i w dalszym ciągu Czorsztyn polecam każdemu. Malowniczy klimat, który uspokoi każdego <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Super zdjęcia, ale te widoki przepiękne! Widać, że wycieczka się udała. :) Ja jeszcze nie miałam okazji odwiedzić tego miejsca. W przyszłym roku muszę się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Po zdjęciach widzę, że w opisanych przez Ciebie miejscach panuje sielska atmosfera, idealna dla odpoczynku i zregenerowania baterii :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne widoki. Świetny pomysł na wypad w ciepły, jesienny weekend. O ile będziemy mieć w tym roku złotą polską jesień.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nasz kraj jest piękny, w wielu miejscach jeszcze nie byłam! Między innymi w Czorsztynie ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudne miejsce opisałaś. Mam do niego wielki sentyment, bo zwiedzałam i Niedzicę i Czorsztyn (zamki) i zaporę jako dziecko na koloniach, na wycieczce w gimnazjum, a potem wróciłam tam już jako dorosła :) Uwielbiam to miejsce i zawsze mi się ono dobrze kojarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Akcja mojej najnowszej powieści toczy się właśnie w Krościenku :) Bardzo lubię tamte okolice :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Byłam w Czorsztynie wiele, wiele lat temu... Niewiele pamiętam, ale Twój post odświeżył mi pamięć :) Chyba pora znów odwiedzić tę część Polski :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...