Mało znane darmowe banki zdjęć. 13 ciekawych adresów

Mało znane banki zdjęć dostarczą nam oryginalnych, a przynajmniej nie tak oklepanych i wielokrotnie spotykanych, fotek na bloga. Jeżeli szukasz czego, czego jeszcze nie widziałeś/łaś u kilkunastu innych blogerów, warto zapuścić się do tych niepokaźnych i niekiedy niepozornych banków zdjęć.

Mało znane darmowe banki zdjęć. 13 ciekawych adresów
Źródło: stocksnap.io

Poniżej lista 13 mniej znanych, co nie znaczy, że gorszych, banków zdjęć. Oferują one fotografie na różnych licencjach, które można za darmo wykorzystać na swoim blogu. Część z nich wymaga podpisu autora.


Banki zdjęć z oryginalnymi fotografiamiWarto przeglądać oferty tych mniej popularnych stron, bo naprawdę można tam znaleźć prawdziwe perełki. Poza tym, moim zdaniem, lepiej użyć trochę gorszego jakościowo i mniej ciekawego zdjęcia, niż idealnego, ale spotykanego na co czwartym blogu. Banki zdjęć, które udostępniają świetne fotografie to wspaniałe narzędzia, ale niestety minus jest taki, że te najlepsze zdjęcia później pojawiają się na wielu blogach. I to jest dla blogera dość niekorzystne zjawisko. Dla czytelników zresztą też. Czasami sama mam przesyt ciągle tych samych ilustracji, chociaż nie wiem jak piękne by były. Dlatego też warto się otworzyć na mniejsze banki zdjęć.

Lista 13 mniej znanych banków zdjęć, gdzie możesz znaleźć idealną ilustrację na bloga

Poniżej lista 13 banków zdjęć. Część z nich być może jest ci znana. O niektórych pewnie czytasz po raz pierwszy. Na pewno pod poniższymi linkami najdziesz dużo zdjęć, które do niczego ci się nie przydadzą i nie spełnią twoich wymagań ;) Ale myślę, że jak dobrze poszukasz, to trafisz również na perełki. Idealne fotki na bloga, których nie ma co piąty kolega po fachu.
 1. Skitterphoto 
 2. Magdeleine
 3. Jaymantri
 4. Splitshire
 5. Foter
 6. Freestocks
 7. Fancycrave
 8. Stocksnap
 9. Libreshot
 10. Goodfreephotos
 11. Designerspics
 12. Glyphs
 13. Moveast
Mam nadzieję, że ta trzynastka darmowych banków zdjęć do wykorzystania na bloga nie okaże się pechowa ;) Jeżeli jednak wolicie duże i znane stocki: Skąd brać zdjęcia na bloga? 8 najczęściej używanych przeze mnie banków zdjęć.


Rodzaje licencji Creative Commons

Dla przypomnienia: internet to nie jest źródło. Zdjęcia w internecie mają swoich właścicieli. Nie można ich tak sobie brać i robić z nimi co dusza zapragnie. Tzn. można. Ale tylko z niektórymi. Z tymi, które mają odpowiednią licencję. Szukając fotografii w bankach zdjęć zawsze należy zwracać na to uwagę. I pamiętać, że licencja może ulec zmianie. Każdorazowo ściągając zdjęcie trzeba sprawdzić, co nam wolno z nim zrobić. 

Skąd brać oryginalne zdjęcia na bloga
Źródło: stocksnap.io


  Licencja CC0 - najlepiej. Autor zrzeka się praw i przekazuje swoje materiały do użytku publicznego. Z takimi zdjęciami można robić dosłownie wszystko. Kopiować, przerabiać, używać do celów komercyjnych i niekomercyjnych. W dodatku nie ma obowiązku oznaczania autora. Pełna dowolność. 
   
  Licencja CC NC- zdjęcia tylko do użytku niekomercyjnego. Tzn. że możemy robić z nimi wszystko (kopiowanie, powielanie, przerabianie), pod warunkiem, że na tym nie zarabiamy. Jeżeli czerpiesz zyski z bloga - odpada.

  Licencja CC BY - zdjęcie można wykorzystać pod warunkiem umieszczenia w widocznym miejscu (podpis pod zdjęciem, koniec tekstu) informacji o autorze.

  Licencja CC ND - zdjęcia można dowolnie rozpowszechniać, zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Nie wolno jednak w żaden sposób ich modyfikować. Czyli np. odpada dodanie napisu.

   A wy skąd bierzecie zdjęcia na bloga? Dodalibyście coś do tej listy?

   Komentarze

   1. Wielkie dzięki za taką obszerną listę. Ja do tej pory korzystałam tylko z tych kilku najbardziej popularnych - i nawet nie miałam pojęcia, że jest aż taki wybór :)

    OdpowiedzUsuń
   2. Dzięki za listę. Mimo, że zwzwyczaj sama robię zdjęcia, czasami przydaje się coś zapasowego.

    OdpowiedzUsuń
   3. Super, nie znałam wszystkich ;)

    OdpowiedzUsuń
   4. Super. Dziękuję bardzo. Do tej pory korzystałam z dwóch, a tu okzuje się, że jest ich tak wiele. Dopisuję do mojej listy.

    OdpowiedzUsuń
   5. Ale super! Tego właśnie szukałem :)

    OdpowiedzUsuń
   6. Super lista! Większości banków nie znałem, więc chętnie zapoznam się z tym, co można w nich znaleźć. Dzięki wielkie za ten wpis! ;)

    OdpowiedzUsuń
   7. Przydatny wpis, na pewno z któregoś adresu korzystam. Do tej pory, cały czas przy braku własnych zdjęć używałam fotografii z pixabay.com

    OdpowiedzUsuń
   8. Jestem totalnie niezorientowana jeśli chodzi o bezpłatną grafikę. Na pewno wykorzystam wiedzę z tego artykułu :) Dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń

   Prześlij komentarz

   W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

   Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...