Kiedy w ciąży iść na zwolnienie lekarskie?

W ciąży na zwolnienie lekarskie (tzw. L4) można iść już od pierwszych tygodni. Żeby było fajniej podczas tego zwolnienia otrzymujemy 100% naszego normalnego wynagrodzenia, a nie jak w przypadku zwykłej choroby 80%. Bo ciąża to nie choroba. Ciąża to coś poważniejszego, niż choroba. Kiedy w ciąży iść na zwolnienie lekarskie? Część kobiet bierze L4 z powodu ciąży już na samym początku. Na drugim, skrajnym biegunie znajdują się te, które pracują do ostatniego dnia, dosłownie do momentu porodu. Oczywiście jest jeszcze wiele opcji pośrednich. Można iść w ciąży na L4, kiedy brzuch będzie już większy i zacznie stanowić problem. Można też chodzić od czasu do czasu na kilka tygodni, wciąż wracając do pracy.

Kiedy w ciąży iść na zwolnienie
Źródło: pixabay.com
Kiedy w ciąży iść na L4? Od kiedy można iść na zwolenienie lekarskie i czy warto spędzić na nim całą ciążę. Opowiem, jak to było u mnie. To oczywiście tylko moje zdanie i na pewno nie zażegna sporu o L4 na ciążę i kontrowersji wokół zwolnienia lekarskiego dla kobiet spodziewających się dziecka.

Spór o L4 na ciążę

Na forach internetowych możemy spotkać się z dwoma obozami. Pierwsza grupa uważa, że kobiety nadużywają zwolnień lekarskich w czasie ciąży. Że biorą L4 tylko dlatego, że mogą, a nie jest to podyktowane żadnymi względami zdrowotnymi. A przecież ciąża to nie choroba. I ktoś musi płacić za to, że ciężarna siedzi w domu. Szczególnie, że jest to zwolnienie płatne 100%, a czasami wychodzi nawet więcej niż wynosiłaby normalna pensja za przepracowany miesiąc (tak jest, ale jeszcze nie rozgryzłam na jakiej zasadzie to działa ;)). Leniwa kobieta siedzi sobie w domu, nic nie robi, płacą jej za to, a pracodawca musi kombinować z szukaniem kogoś na zastępstwo, przeszkolić taką osobę, zainwestować w nią itd.

Na drugim biegunie mamy sytuacje, kiedy kobiety z powodu ciąży są zwalniane. Albo pomimo swojego odmiennego i wyjątkowego stanu wykonują bardzo ciężkie i ryzykowne prace. A wszystko to właśnie z obawy przed zwolnieniem i utratą środków do życia. Kiedy prawa pracownika nie są respektowane i ciąża czy nie ciąża pracowniczki pracują fizycznie po kilkanaście godzin w szkodliwych warunkach. Często poza ogromnym dyskomfortem kończy się to utratą ciąży.

Obydwie te sytuacja mają miejsce i żadna nie jest dobra. Patologia drugiej chyba nie wymaga tłumaczenia. W pierwszym przypadku raz że narażamy pracodawcę na straty (i o ile to jest duża, prężna firma to nic jej nie będzie, ale w przypadku mniejszych przedsiębiorstw nie jest już tak łatwo i kolorowo), a dwa że w ten sposób zniechęcamy do zatrudniania kobiet. A później się dziwimy, że lepsze stanowiska zajęte są przez mężczyzn, chociaż kobiety mają równie dobre kwalifikacje. Kwalifikacje kwalifikacjami, ale facet w ciążę nie zajdzie i nie zniknie z tego powodu na L4.

Spór o L4 na ciążę
Źródło: pixabay.com

Zwolnienie od początku ciąży

Część kobiet decyduje się iść na L4 w momencie dowiedzenia się o ciąży. Taka postawa budzi wiele negatywnych emocji. Niektórzy mogą taką kobietę potępiać, bo przecież ciąży jeszcze nawet nie widać i spokojnie mogłaby pracować, ale jej się nie chce i woli siedzieć w domu na czyjś koszt. Moim zdaniem każda dziewczyna ma święte prawo iść na zwolnienie w ciąży wtedy, kiedy chce. Wtedy, kiedy uzna za słuszne. Bardzo wczesne zwolnienie może wynikać z lenistwa, ale pamiętajmy, że pierwszy trymestr ciąży to wcale nie taka sielanka. Po pierwsze kobiecie towarzyszą bardzo silne emocje związane z wiadomością o ciąży. Być może potrzebuje spokoju, żeby poukładać sobie wszystko w głowie. Sama ze sobą lub z partnerem albo rodziną. Warto wiedzieć, że to właśnie na samym początku bardzo często dochodzi do poronień. Dlatego zaleca się wstrzymać z ogłaszaniem tej nowiny tak do 3 miesiąca. W pierwszym trymestrze zarodek jest bardzo wrażliwy i nie rozumiem, jak można potępiać kobietę za to, że nie chce ryzykować. Trzecia sprawa jest taka, że na początku ciąży nie widać, ale czuć. Mdłości, zawroty głowy, osłabienie - ja osobiście przez pewien czas czułam się tak fatalnie, że gdybym nie wiedziała, że jestem w ciąży, myślałabym że umieram na jakąś poważną chorobę. A z tego co później się okazało całą ciążę przechodziłam nadzwyczaj dobrze, jak porównałam z koleżankami.
Poza tym pamiętajmy, że ciąża jest dość sporym obciążeniem dla organizmu kobiety (i dla psychiki też).  To normalne, że w takim stanie potrzebujemy więcej odpoczynku. Macierzyństwo to także ciężki kawałek chleba. Opieka nad dzieckiem jest wyczerpująca. Serio to takie dziwne i złe, że ktoś chciałby sobie przed wypocząć i wyspać się? Bo po urodzeniu dziecka to nie wiadomo, kiedy będzie taka możliwość.

Nie pójdę na L4 w ciąży

Druga skrajna postawa, kiedy kobieta decyduje się pracować do ostatniego dnia również często spotka się z krytyką. Że karierowiczka, że idiotka, że nie myśli o dziecku tylko na pierwszym miejscu stawia pracę. A moim zdaniem jeżeli ktoś lubi swoją pracę i nie jest ona zbyt wyczerpująca i stresująca, to nie ma powodu rezygnować. Sama przepracowałam praktycznie całą ciążę. Na zwolnieniu byłam w sumie jakieś 4-5 tygodni. Bo lubię swoją pracę, a siedzenie w domu na dłuższą metę mnie męczy. Bo moja praca nie jest ani ciężka fizycznie, ani stresująca. W żaden sposób nie narażałam swojego dziecka. Oczywiście pod koniec pracowałam już trochę krócej, trochę mniej intensywnie, częściej z domu. Robiłam tak, żeby dla mnie było najlepiej i najwygodniej. Nie ma obowiązku iść na L4 w ciąży i ciąża sama w sobie nie jest wskazaniem do zwolnienia lekarskiego. Co najwyżej różne związane z nią niedogodności, które mogą się pojawić. Ale nie muszą. I które każda kobieta inaczej znosi.


Kiedy iść na zwolnienie w ciąży?

Kiedy chcesz :) Kiedy czujesz, że tego potrzebujesz. I oczywiście wtedy, kiedy wynika to z zaleceń lekarskich. W niektórych zawodach stety niestety trzeba zrezygnować z pracy zaraz po zajściu w ciążę. W innych można pracować do samego końca. Wiele zależy również od tego, jak kobieta znosi ciążę. A każda znosi ją inaczej. Co więcej dochodzą mnie słuchy, że w ogóle każda ciąża jest inna. W pierwszej można czuć się świetnie, a w drugiej fatalnie. Albo na odwrót. Decydując się na L4 w ciąży warto pomyśleć o sobie i o dziecku. Zastanowić się, co będzie dla was najlepsze. Ile czasu potrzebujesz, żeby dobrze przygotować się do porodu i macierzyństwa (szkoła rodzenia, zakup wyprawki, przeczytanie kilku książek na ten temat, może wakacje i odpoczynek przed obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem). Na pewno nie ma sensu iść na zwolnienie w ciąży tylko po to, żeby leżeć w czterech ścianach, nudzić się, gapić w sufit i niecierpliwić aż mąż wróci z pracy ;) Nie ma też sensu przepracowywać się i udowadniać komukolwiek (nawet sobie), że w ciąży wciąż jesteśmy tak samo skuteczne. Nie warto patrzeć na innych, że będą krzywo patrzeć. Bo zawsze znajdzie się ktoś, kto skrytykuje naszą decyzję uznając ją za bezzasadną czy głupią. Jeżeli masz obawy lub źle się czujesz bez wyrzutów sumienia powinnaś iść na zwolnienie od razu. Jeżeli natomiast dobrze czujesz się w pracy, a lekarz też nie widzi przeciwwskazań spokojnie możesz pracować do końca.

Czy zwolnienie lekarskie w ciąży to fanaberia?
Źródło: pixabay.com

Czy zwolnienie lekarskie w ciąży to fanaberia?

I tak, i nie. Zależy od sytuacji. Czasami faktycznie nie ma żadnego innego powodu poza lenistwem i chciwością. Ale niekiedy zwolnienie lekarskie w ciąży jest konieczne, aby mogła ona przebiec prawidłowo. Nie da się ukryć, że ciążowe L4 bywa nadużywane przez kobiety. Tak samo jak kobiety (i pracownicy w ogóle) bywają wykorzystywani przez pracodawców. Nie mówiąc już o tym, jak nas wszystkich obywateli miażdżą rozmaite podatki i składki, które idą nikt w sumie nie wie na co, bo drogi wciąż dziurawe, a leczenie na fundusz to często jakaś farsa, a policja spisuje bezdomnych, bo osiedlowych bandytów ćpających dwa bloki dalej w klatce się boją.

 A jakie jest wasze zdanie na temat zwolnień w ciąży? Kiedy poszłyście na L4?

Zobacz też:

Komentarze

 1. Ja na zwolnieniu byłam od 13 tygodnia, gdy mieliśmy duży stres związany ze zdrowiem naszego maleństwa, do tego o ile ominęły mnie mdłości to mogłam spać 24h na dobę. Chciałam wrócić do pracy, ale szef stwierdził że nie chce nas mieć na sumieniu i pracowałam ile chciałam i ile mogłam - z domu. Omijały więc mnie męczące dojazdy, nie siedziałam ileśtam godzin non stop przu komputerze, a dłubałam sobie na tyle na ile mi samopoczucie pozwalało. Z firmą jestem związana do tej pory i od września planuję wrócić na swoje stanowisko, bo czekają na mnie z otwartymi ramionami :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba najgorsze co może być, to kierować się cudzą opinią. Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony.
  Co do prawa - dobrze, że istnieje, ale taka jak piszesz: każdy człowiek ma inną moralność, dla jednego skandalem jest przechodzić na czerwonym, inny ma problem z tym, że kobieta w ciąży bierze urlop nieważne z jakiego powodu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja poszłam na L4 od razu, dlaczego? Codzienne wymioty, migreny, zasypianie w trakcie czytania książki w samo południe - pierwszy trymestr to było spanie z wymiotami, w wielkim skrócie. Budziłam się rano i od razu biegłam do łazienki, nic nie dały krakersy, biszkopty i inne sposoby, nocą wstawałam po 5 razy na siku, więc byłam niewyspana, z niewyspania codziennie męczyły mnie migreny, a około 13-14 zasypiałam na stojąco i spałam do 19. Dodatkowo moja ówczesna praca wymagała noszenia dość ciężkich akt, więc uważam, że zrobiłam najlepiej jak mogłam. Każdy powinien decydować za siebie i nie oceniać innych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, sytuacja każdej kobiety jest inna... Z pierwszym dzieckiem pracowałam do 5 mca, potem poszłam na l4, bo mimo, że praca nie była ciężka, to dojazdy z przesiadkami i zima mnie wymęczyły mocno. Z drugim poszłam w pierwszych tygodniach, bo dostałam krwawień i tak zadecydował lekarz. I mimo, ze później było wszystko ok, to zdecydowałam się ciągnąć dalej zwolnienie żeby nie wysyłać dziecka do żłobka - i to była najsłuszniejsza decyzja jaką podjęłam, patrząc z perspektywy czau. Z trzecim dzieckiem poszłam na l4 od razu. Dlaczego? Bo mieszkamy z dala od rodziców, nie mieliśmy pomocy w opiece nad starszakami, którzy ciągle chorowali więc i tak często byłam na zwolnieniu chorobowym. Co więcej - dlatego że dojazdy do pracy zajmowały mi 2 godziny dziennie, a w pracy czułam się dyskryminowana jako matka zarówno ze strony kierownictwa jak i ze strony współpracowników, zwłaszcza tych którzy mieli już dzieci odchowane. O moją rodzinę nauczyłam się dbać sama. Dlatego dopóki nie pozna się sytuacji danej kobiety, nie powinno się generalizować i wrzucać wszystkie "przypadki" do jednego worka.
   Post bardzo potrzebny! :)

   Usuń
 4. Według mnie każda kobieta powinna to mądrze rozeznawać sama. Ja pracowałam do ostatniego momentu, jednak miałam pracę bardzo elastyczną, dużo mogłam robić w domu, sama ustalałam co i kiedy robię. Dla dziecka zagrożenia nie było, chociaż teraz wolę ostatnie tygodnie ciąży przeżyć nieco wolniej i spokojniej.

  OdpowiedzUsuń
 5. To jest tak indywidualna kwestia, że ło pani :D
  Ja poszłam na zwolnienie w 35 tygodniu. Dobrze się czułam, a moja praca nie była uciążliwa i dawała mi sporo satysfakcji. Fakt, że nie popieram rzucania l4 już na początku ciąży, jeżeli nie jest to konieczne, bo tak jak napisałaś, psuje to trochę opinię na temat kobiet w pracy i szkodzi też pracodawcy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem wszystko zależy od kobiety, od tego jak się czuje, ale też czy w pracy czuje się dobrze, czy jednak ludzie lub samo zajęcie jakoś jej w ciązy przeszkadzają. To indywidualna sprawa każdego i nic innym do tego

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystko zależy od samej kobiet, samopoczucia oraz charakteru pracy. Często jest tak, że na danym stanowisku trzeba np. coś podnosić lub pracować w stresie i nie ma możliwości, by pracodawca przesunął nas na inne stanowisko, bo nie ma takiej opcji po prostu. Są też tacy pracodawcy, którzy sugerują by kobieta sama poszła na l4.

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłam w ciąży z bliźniakami i na zwolnienie poszłam mniej więcej w 13 tygodniu. Najpierw z powodu plamienia, później z sugestii lekarza, żeby lepiej już nie wracać. Było mi trochę głupio bo jestem typem pracoholika, a potem dopadły mnie takie migreny, że dziękowałam lekarzowi za tą sugestię popartą znanym druczkiem :)
  Dziś każdej koleżance mówię: idź wtedy, kiedy poczujesz że już dość, albo wtedy kiedy zasugeruje Ci to lekarz.
  A ta nauka nie bierze się znikąd: urodziłam synów bardzo przed czasem, w 31tc i uważam, że czasami trzeba naprawdę zwolnić i cieszyć się macierzyństwem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja poszłam dopiero w trzecim trymestrze i uważam że jest to uczciwe postępowanie względem pracodawcy.Oczywiście gdyby ciąża była zagrożona bez wahania wzięłabym L4 wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uczciwe według prawcodawcy, troche smieszne. Ja jestem w drugim miesiacu I na najblizszej wizycie poprosze lekarza o zwolnienie, mam prace stojącą, dużo dzwigania I stresu. Wiec nie wyobrazam sobie meczyc sie w ciazy I ciagle się stresować czy nie zaszkodziłam dziecku. Po to mam umowe o prace, żeby moc korzystac z przywilejow I szczerze to pracodawce mam w powazaniu. Teraz myślę o tym , aby moja ciaza byla zdrowa , a nie o tym, aby przypodobac się pracodawcy...

   Usuń
 10. Nie byłam jeszcze w ciąży, więc trudno mi się wypowiedzieć. Myślę jednak, że nie można jednoznacznie oceniać kobiet. Bo z drugiej strony, gdyby kobieta nie wzięła tego L4, a przez to, że pracowała zbyt mocno, okazałoby się, że dziecku coś się stało, to na pewno ciężko by jej było żyć z taką świadomością. Czasami lepiej na zimne dmuchać.

  OdpowiedzUsuń
 11. To naprawdę zależy od sytuacji. Ja miałam na głowie dodatkowe studia, szykowałam ślub, zdawałam egzaminy, remontowałam mieszkanie I w pewnym momencie z pracą nie było mi po drodze... Za dużo tego... Bardziej chce się spać, jest się zmęczoną. Ale z pewnością to indywidualna sprawa. Niekoniecznie kombinowanie... Warto też wspomnieć, że w ciąży pracuje się krócej przed komputerem:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja nie miałam wyjścia - ciąża była zagrożona i musiałam od samego początku zrezygnować z pracy, a prowadziłam własną firmę, więc tak różowo nie było, bo jeszcze sama sobie musiałam opłacać składkę całą ciążę...

  OdpowiedzUsuń
 13. Czasem jest to fanaberia czasem zło konieczne.... Ja nie miałam wyjścia i musiałam byc na zwolnieniu od samego początku! To były dla mnie katusze, leżenie w domu :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam wrażenie, że wiele kobie nie ma pojęcia o przysługujących im prawach w trakcie trwania ciąży. Np. zgodnie z kodeksem pracy kobieta w ciąży nie może pracować przy komputerze więcej niż 4h na dobę, co już wyklucza wykonywanie wielu zawodów.

  Nie rozumiem za bardzo co chciwość ma do tego? No ludzie, przecież co miesiąc odprowadzacie składki do ZUS i to nie małe. Z powietrza ZUS wam nie wypłaca tylko z waszych pieniędzy.

  Skoro kobieta ma prawo do zwolnienia od początku ciąży, to nie widzę powodu, aby miała z tego prawa nie skorzystać - nie ma w tym nic złego i nikomu nie musi się z tego tłumaczyć.

  Jak dla mnie powinno się wykorzystać te 9 miesięcy na relaks, bo po narodzinach dziecka nie będzie już na to czasu. W tym przypadku warto pomyśleć o sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytam to wszystko i w końcu ktoś mądrze się wypowiedział kiedy mamy odpocząć zrelaksować się jak dziecko się rodzi to ono wtedy jest najważniejsze nie ma czasu wtedy na relaks i odpoczynek ja poszłam na zwolnienie w 9 tyg. ciąży bo nie pracowałam 8 godz.ale czasami nawet i więcej byłam tak zmęczona ze przychodzilam nawet nie jadłam bo miałam silne nudności i szłam spać od razu jeszcze cierpię na nadciśnienie to tym bardziej byłam zmuszona iść na zwolnienie i szczerze to było najlepsze co mogłam zrobić a facetom nigdy nie dorownamy bo oni nigdy nie byli w ciąży to my nosimy nasze dzieci i my je rodzimy nie możemy patrzeć na facetów!!!! Gdyby nie my ich by w ogóle na świecie nie było. Dla mnie w tak ważnym momencie życia było najważniejsze dziecko i tego się trzymam a praca jak praca zawsze można zmienić

   Usuń
  2. "Zakaz" pracy przy komputerze powyżej 4 godzin na dobę już nie obowiązuje. Nie pamiętam kiedy te zasady się zmieniły, ale obecnie wygląda to tak: kobiecie w ciąży przysługuje 10-minutowa przerwa od pracy przy komputerze na każdą godzinę pracy. Czyli zaczynasz o 9:00, o 9:50 robisz 10 minut przerwy i tak dalej.

   Usuń
 15. Myślę sobie, że:
  ,,Nie warto patrzeć na innych, że będą krzywo patrzeć. Bo zawsze znajdzie się ktoś, kto skrytykuje naszą decyzję uznając ją za bezzasadną czy głupią"
  to święte słowa. Jak kobieta staje się matką, to już wiecznie będzie słuchać takich skrajnych opinii bez proszenia o nie (i dobrze, że już w ciąży można zacząć sobie wyrabiać nawyk puszczania ich mimo uszu ;) To już pół żartem oczywiście, ale faktycznie za to L4 można z każdej strony oberwać.
  A w ramach ciekawostki - pracowałam kiedyś w miejscu, w którym zatrudnionych było sporo facetów. I wiecie, co śmiesznego powiedziała mi babka z działu kadr jak przyniosłam ciążowe L4? Żeby się nie tak nie peszyć, bo 3/4 ich najlepszych,,fachowców", przynosi zwolnienia z powodu samowolnie przedłużonego weekendu. Do dziś się śmieję, jak przypomnę sobie konspiracyjny ton, którym to mówiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mądry i wyważony wpis. Z ciążą tak jak z życiem. nic nie jest czarno-białe i oczywiste. Jest dużo szarości. Bo właśnie w pierwszym trymestrze, kiedy brzuszka nie widać można czuć się dużo gorzej niż w 39 tygodniu. Ja jednak z perspektywy czasu patrzę, że do pracy znacznie gorzej jest wstawać i chodzić gdy dziecko jest malutkie i nie śpi nocami z różnych przyczyn. Jak się w ciąży dobrze ktoś czuje i ma nie stresującą pracę warto jeszcze te chwile wykorzystać na rozwój zawodowy.

  OdpowiedzUsuń
 17. To zdecydowanie nie fanaberia, ja musiałam isc na zwolnienie w 5 iesiącu ciąży, ponieważ mój kręgosłup odmawiał mi posłuszenstwa. nie bylam z tego zadowolona bo lubię moją pracę i nie była ona obciazeniem dla dziecka. Ale przeciez zdrowie jest najwazniejsze. Na szczescie moj mąż kupił nam materac, który swietnie się sprawdził i załagodził moj bol pleców. Przespalam całą ciąże, tak mi bylo wygodnie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. U mnie sytuacja wygląda tak, że na prośbę szefowej nie poszłam od razu na l4, bo wiadomo nie ma kto pracować. 2 dziewczyny przeszły do konkurencji jedna na l4. I Co? Żałuję strasznie bo wymiotuje non stop, cały czas mi niedobrze, pracuje z ludźmi więc muszę wachac smrody starszych Pan czy ludzi opalonych papierochami co jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Po 8 A czasem i 12 godzinach na nogach wracam do domu ledwo żywą z bólami spastycznymi macicy. Czy pracodawca jest wdzięczny że nie poszłam na l4? Czy przestrzega kp odnośnie np. Pracy stojącej ilości godzin czy pracy przy komputerze? Nie. Od koleżanek słyszę tylko że ileż można siedzieć w toalecie miało być wyrozumienie A wyszło jak zawsze. Uważam, że jeśli ktoś się źle czuje nie powinien się zastanawiać bo nikomu się dobrze nie zrobi. Ani sobie ani pracodawcy i zespołowi bo niestety z ciągle wymiotujacej i sikajacej pracownicy żaden pożytek.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam, ja poinformowałam swojego szefa w 6 tygodniu ciąży.Z marszu zmieniono mi zakres prac, bardziej bezpiecznych ponieważ na codzień miałam do czynienia z różnymi odczynnikami, w tym z formalną... Zostałam poinformowana, że mogę iść na zwolnienie kiedy chce, ale żebym dała im chociaż miesiąc na znalezienie pracownika. Przystałam na ta propozycję tym bardziej, że czułam się w miarę dobrze. Czekałam cierpliwie 1.5 miesiąca i doszły mnie słuchy, że kogoś mają na moje miejsce. W 13 tyg. ciąży poczułam, że jestem już zmęczona i chce iść na zwolnienie( mam 36 lat A dojazd do pracy zajmuje mi 3h dziennie). Okazuje się, że mój szef ma w zwyczaju dzwonić do lekarzy swoich pracownic i straszyć jakimiś koskwencjami za bezpodstawne wydawanie zwolnien(!) A mnie kontrola ZUS(?) Po rozmowie z szefem, który tak mnie zapewniał, że mogę iść na zwolnienie kiedy chce wyłgał się ze wszystkiego co powiedział. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją w swojej pracy? U mnie takie i inne zachowania są na porządku dziennym.

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam, ja poinformowałam swojego szefa w 6 tygodniu ciąży.Z marszu zmieniono mi zakres prac, bardziej bezpiecznych ponieważ na codzień miałam do czynienia z różnymi odczynnikami, w tym z formalną... Zostałam poinformowana, że mogę iść na zwolnienie kiedy chce, ale żebym dała im chociaż miesiąc na znalezienie pracownika. Przystałam na ta propozycję tym bardziej, że czułam się w miarę dobrze. Czekałam cierpliwie 1.5 miesiąca i doszły mnie słuchy, że kogoś mają na moje miejsce. W 13 tyg. ciąży poczułam, że jestem już zmęczona i chce iść na zwolnienie( mam 36 lat A dojazd do pracy zajmuje mi 3h dziennie). Okazuje się, że mój szef ma w zwyczaju dzwonić do lekarzy swoich pracownic i straszyć jakimiś koskwencjami za bezpodstawne wydawanie zwolnien(!) A mnie kontrola ZUS(?) Po rozmowie z szefem, który tak mnie zapewniał, że mogę iść na zwolnienie kiedy chce wyłgał się ze wszystkiego co powiedział. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją w swojej pracy? U mnie takie i inne zachowania są na porządku dziennym.

  OdpowiedzUsuń
 21. mnie bardzo zaskoczyła opinia, że na l4 ciążowym nawet jak jest kod 2 (czyli można chodzić) nie można np. chodzić na studia zaoczne... biorę info stąd: https://www.eporady24.pl/l4_w_czasie_ciazy,pytania,16,99,9044.html i tak to rozumem! a ja na studiach podyplomowych miałąm 3 koleżanki w ciąży, 2 z nich na l4. ciekawe czy mogła je dosięgnąć kontrola czy jednak to fanaberia i zus się tego nie czepia? Jak to jest?

  OdpowiedzUsuń
 22. Wlasnie jestem przed dokonaniem decyzji. Jestem w siodmym tygodniu i mam prace fizyczna stojaca i dzwigajaca. W firmie kobiety juz na samym poczatku ida na l4 i tak tez planuje. Dzisiaj musialam zwolnic sie z pracy z powodu zawrotow glowy i oslabienia (prawie zemdlalam) a lekarz rodzinny stwierdzil zbyt wysokie cisnienie i zlecil badania. Mam gdzies tam w glebi wyrzuty ze pojde na te l4 bo ludzie gadaja bo kiedys kobiety tak dlugo pracowaly. Kieruje sie jednak tym aby dobrze sie czuc nie nadwyrezac zdrowia dla glupiego gadania. Pracowalam ciagiem 6 lat gdzie raz bylam na tygodniowym zwolnieniu z powodu anginy pracuje na swoje skladki wiec mowienie ze zeruje na panstwie jest dla mnie smieszne. Mysle ze gdybym miala lzejsza prace kontynuowalabym ja ale nie mam wyboru. I nawet jesli bede lezec do gory brzuchem wiem ze zdrowie najwazniejsze to moje zdrowie i moje dziecko wiec nikt nie ma prawa mnie oceniac.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja również jestem w 7tc. Moja praca jest stresująca i wymagająca. Niedługo na 3 tygodnie przejme obowiazki menedżerki całego lokalu co mnie przeraża i w dodatku wiąże się z pracą po 12h dziennie a w niektóre dni i dłużej.. Myślę o tym by pójść na l4 ale nie wiem kiedy.. Chciałabym im pomóc z papierkowa robotą bo lepiej wiem co należy zrobić niz osoba z innego punktu ale z drugiej strony nie mogę się aż tak przemeczac. Po 2 tygodniach wolnego wróciłam do pracy. Od razu po 8h stania dopadly mnie bóle brzucha i nie wiem co zrobić..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że najlepszym wyjście byłoby dogadanie się z szefem i pójście na kompromis. papierkowa robota i krótsze godziny pracy byłyby z korzyścią zarówno dla firmy jak i nie obciążały Cię nadmiernie.

   jeżeli masz umowę o pracę warto zapoznać się z kodeksem pracy i przysługującymi Ci prawami.

   Usuń
 24. Dziewczyny jestem w 10 tygodniu, ostatnia ciaze poronilam. Swojej pracy nie lubie. I choc wiem ze nie przezylabym drugiej takiej sytuacji, wciaz mam wyrzuty czy powinnam isc na L4. Jutro wizyta u lekarza. Czuje sie slabo, jestem senna, mam bole brzucha i za kazdym razem gdy je mam martwie sie, bo przypominaja mi ostatnie przezycia. Prace mam stresujaca, na mojej glowie zysk albo jego brak w firmie i mnostwo obowiazkow, czesto nadgodziny i ciagle przy komputerze nawet 9 i 10h, a mam problemy z kregoslupem. Mimo to ciagle mam wyrzuty sumienia czy powinnam isc na L4. Nie szukam usprawiedliwienia, ale mysle czy powinnam, czy moze poczekac jeszcze. Pracodawce uprzedzilam juz wczesniej ze moze byc roznie i moge odejsc w kazdej chwili. W poprzedniej ciazy niby tez wszystko bylo ok i nagle koniec. Martiwe sie, jak myslicie, dac sobie czas i pojsc na zwolnienie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeżeli źle się czujesz i dodatkowo praca jest stresująca, ja bym nie miała wyrzutów sumienia. w końcu dziecko ważniejsze niż firma. w takich sytuacjach trzeba wybierać.

   Usuń
 25. Dziekuje, moze potrzebowalam takie slowa potwoerdzenia. Glupoe jest to ze poetnowanie kobiet idacych w ciazy na L4, sprawia ze zatracasz rozsadek i kest ci zwyczajnie glupio, a nie o to tu chodzi a o zdrowie dziecka. Bylam u lekarza i wzielam zwolnienie, choc ciagle z tylu glowy mam ze ktos to podważy albo pracodawca nasle na mnie kontrole. W kazdym razie dziekuje za odpowiedz :) jeszcze kestesmy przed ogloszeniem radosnej nowiny i nie mialam kobiety z ktora moglabym o tym porozmawiac rozsądnie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiadomo, że ciąża pracownicy nie jest dla pracodawcy wymarzoną sytuacją, no ale trudno. przecież nikt nie będzie rezygnował z marzeń o założeniu rodziny ani narażał zdrowia dziecka, żeby szef i współpracownicy krzywo nie patrzyli. ludzie są różni. jedni rozumieją, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał jakieś ale. wszystkich nie da się uszczęśliwić i nawet nie trzeba.

   jeżeli brałabyś l4 ze zwykłego lenistwa. bo możesz, bo jesteś w ciąży i dostaniesz pełne wynagrodzenie na zwolnieniu, to faktycznie mogłoby być Ci głupio. ale jeżeli chodzi o zdrowie dziecka i Twoje samopoczucie to inna sprawa. niektóre kobiety mają taką pracę i tak dobrze znoszą ciążę, że mogą pracować praktycznie do porodu. ale są też takie, które muszą iść na zwolnienie już od pierwszych tygodni. i po to jest ten przepis z l4 w ciąży, żeby z niego korzystać w razie potrzeby.

   wszystkiego dobrego dla Ciebie :)

   Usuń
 26. Cenne informacje. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...