HIV - zbadaj się bezpłatnie i anonimowo

Z okazji rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV postanowiłam poświęcić trochę miejsca tej bardzo istotnej sprawie. HIV to wirus zespołu nabytego braku odporności, który może wywołać chorobę AIDS. Temat cały czas jest kontrowersyjny i wciąż pokutuje wiele mitów na temat HIV i AIDS. Z tego też powodu większość ludzi zakażonych tym wirusem żyje sobie spokojnie i nie wie, że są nosicielami. Gdyby w porę się dowiedziały mogłyby żyć jeszcze dłużej i jeszcze lepiej. Dlatego warto się badać, nawet jeżeli wydaje nam się, że jesteśmy zdrowi. Test na HIV można zrobić bezpłatnie i anonimowo.

Źródło: pixabay.com
Różnica pomiędzy HIV i AIDS
HIV i AIDS to nie jest to samo, chociaż są ze sobą powiązane. HIV to wirus, AIDS to choroba. HIV jest przyczyną AIDS. Nie każdy nosiciel HIV ma lub będzie miał AIDS. 


Gdzie zrobić test na HIV?
Test na HIV można zrobić bezpłatnie i anonimowo w większości polskich miast. Na stronie PCK znajduje się lista miejsc, gdzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test na HIV.


Jak przebiega anonimowe badania na HIV?
Opiszę, jak wygląda to w Krakowie, ale podejrzewam, że wszędzie jest podobnie. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny znajduje się przy ul. Kopernika 19 na II piętrze. Czynny jest w każdy wtorek i czwartek w godzinach 16-19, ale zaleca się przyjść nie później niż o 18. W przyszłym tygodniu (od 23 do 27 listopada 2015) z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV punkt będzie otwarty codziennie.

Źródło: pixabay.com
Po przyjściu należy stanąć (a właściwie usiąść w kolejce) i czekać. Wchodzi się wg kolejności przyjścia. Jedna wizyta trwa na tyle długo, że zdarza się, że nie wszyscy zdążą zostać przyjęci, dlatego warto przyjść jak najwcześniej. Najpierw odbywamy rozmowę z lekarzem, który zadaje nam pytania na podstawie których szacuje ryzyko zakażenia, a także udziela wszelkich informacji na temat HIV. Nie udzielamy żadnych informacji o sobie jak nazwisko czy pesel. Badanie jest anonimowe. Podajemy jedynie rok urodzenia, narodowość i samodzielnie wymyślone hasło, pod którym będzie figurował nasz wynik. Lekarz pyta nas o doświadczenia seksualne, choroby, kontakt z narkotykami i inne ryzykowne zachowania. Większość z tych pytań ma charakter dobrowolny i chociaż pomagają ustalić ryzyko, to wcale nie musimy na nie odpowiadać. Później udajemy się do gabinetu lekarskiego na pobranie krwi. W każdym normalnym przypadku trwa to chwilkę, ale jeżeli bylibyście np. mną może się zdarzyć, że lekarz pomimo dziesięciu prób nie będzie w stanie pobrać wam krwi i będziecie musieli podejść na następny dzień, żeby inna osoba spróbowała swoich sił. Na wynik nie czeka się długo, właściwie są gotowe już następnego dnia, ale odbieramy je oczywiście w czasie otwarcia punktu czyli jak już wspominałam w każdy wtorek i czwartek w godzinach 16-19, a także codziennie w tych samych godzinach w dniach od 23 do 27 listopada 2015. 

Jeżeli wynik okaże się dodatni zawsze przeprowadza się ponowne badanie. Czasami zdarza się dodatni wynik u osób zdrowych. Może być on wynikiem innych chorób lub przyjmowanych leków. Czasami również dodatni test na HIV pomimo braku wirusa wychodzi u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Warto o tym wiedzieć, szczególnie że ciąża jest jednym ze wskazań do zrobienia testu. 

Jeszcze gdyby kogoś to interesowało, a wstydził się zapytać napiszę, jacy ludzie przychodzą na test do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego. Różni. Wszyscy. Bardzo młodzi, w średnim wieku i starsi. Kobiety i mężczyźni. Z długimi i krótkimi włosami. W szpilkach, tenisówkach i w glanach. Najróżniejsi ludzie. Zwyczajni ludzie, których codziennie mijamy na ulicy. Gdyby ktoś się spodziewał tzw. marginesu i patologii to ja nie zauważyłam nikogo, kto wyglądałby w sposób odbiegający od ogólnie przyjętych norm. 


W jaki sposób można się zarazić HIV? 
Są trzy główne drogi zarażenia tym wirusem: przez krew, poprzez stosunek seksualny i zarażenie dziecka przez matkę w ciąży i podczas karmienia piersią. HIV można zarazić się również poprzez kontakt płynu mózgowo-rdzeniowego chorej osoby z błonami śluzowymi lub uszkodzoną skórą. W ramach ciekawostek dodam, że HIV można się także zarazić, jeżeli mleko zarażonej matki karmiącej pryśnie nam do oka. Nie wiem, czy taka sytuacja w ogóle kiedykolwiek miała miejsce, ale teoretycznie jest możliwa: wirus jest w mleku karmiącej i ma kontakt z błonami śluzowymi oka. 

W praktyce HIV można się zarazić zarówno podczas klasycznego stosunku, jak i seksu analnego. W przypadku seksu oralnego ryzyko jest mniejsze, ale również istnieje. Najprostszym sposobem, żeby zminimalizować ryzyko jest używanie prezerwatyw zarówno podczas seksu klasycznego, jak i oralnego oraz analnego. Im większa ilość partnerów seksualnych, tym ryzyko jest większe. 

Wirusem możemy zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z krwią zakażonego a także z przedmiotami, na których znajduje się ta krew. Duże ryzyko istnieje w przypadku używania tych samych igieł. HIV można się zarazić w szpitalu, u kosmetyczki lub w salonie tatuażu, a także we własnej łazience jeżeli używamy tej samej maszynki do golenia czy cążek do wycinania skórek. 

Jeżeli kobieta ciężarna jest zakażona HIV należy jak najwcześniej podjąć odpowiednie leczenie, co pozwala uchronić dziecko przed wirusem. Pozwala to ograniczyć ryzyko zarażenia dziecka do minimum. W przeciwnym wypadku ryzyko, że ciężarna urodzi chore dziecko wynosi 20-50%. Jeżeli matka ma HIV wykluczone jest karmienie piersią, ponieważ wirus znajduje się również w kobiecym mleku. 

Wirus HIV znajdujący się w krwi jest niebezpieczny do momentu skrzepnięcia krwi. W przypadku plamy krwi jest to dość krótki czas. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi np. o igły ze światłem. Tam wirus ma bardzo dobre warunki, żeby długo sobie bytować. 

Źródło: pixabay.com

W jaki sposób nie można zarazić się HIV?
HIV nie przenosi się przez dotyk ani przez ślinę. Ryzyko zarażenie HIV przez pocałunek jest minimalne (i tylko jeżeli obydwie osoby mają w ustach otwarte ranki). Nie zarazimy się HIV przytulając się do kogoś, czy pijąc z tego samego kubka. Przebywanie w tym samym otoczeniu z osobami chorymi nie stanowi dla nas zagrożenia. Jeżeli chodzi o samo zarażenie się, to też nie jest to wcale takie proste, ale oczywiście lepiej uważać i zachowywać niezbędne środki ostrożności. Jeżeli osoba chora przyjmuje leki jest mniejsze prawdopodobieństwo, że kogoś zarazi, niż w przypadku chorego, który się nie leczy. 


HIV - warto się badać
Lepiej wiedzieć. Wtedy możemy chronić zarówno siebie jak i swoich bliskich. HIV to nie jest wyrok. Można z nim żyć długo i szczęśliwie, a medycyna cały czas idzie do przodu. Najważniejsze, to nie traktować pozytywnego wyniku, jak końca świata. Psychicznie to oczywiście trudne, ale w praktyce aż tak wiele w Twoim życiu się nie zmieni. Zaczniesz przyjmować leki. Będziesz musiał trochę bardziej uważać, żeby nie narażać innych ludzi. Kobieta nie będzie mogła karmić piersią, ale wiele zdrowych kobiet, również z różnych przyczyn nie może karmić piersią, a są świetnymi matkami, zdrowych i szczęśliwych maluchów. Najważniejsze jest nastawienie, to jak do tej informacji podejdziesz. 

Więcej informacji na temat HIV i AIDS znajdziesz na stronie Krajowego Centrum ds AIDS i na stronie Polskiego Czerwonego Krzyża.

Komentarze

  1. Fajnie, że o tym piszesz :) to ważna rzecz a rzadko o tym myślimy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciężki temat, ale bardzo ważny. Dobrze, że piszesz o tym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Aniu, bardzo rzeczowo, dokładnie, otwarcie pisalas przydatne informacje. Na pewno w przyszłości rozważę (niekoniecznie w ramach "tygodnia...") zadanie się. Przecież tu chodzi także i życie, a jeśli nie o samo życie to p jego jakość. I zgadzam się, że wczesne wykrycie jest na korzyść badanego.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...