Adharanand Finn - Dogonić Kenijczyków. Sekrety najszybszych ludzi na świecie.

Adharanand Finn - "Dogonić Kenijczyków: Sekrety najszybszych ludzi na świecie", czyli jak żyją i jak biegają zwycięzcy prawie wszystkich maratonów. Książka sportowo-przygodowa. Jest o kenijskich dzieciach i o butach do biegania... boso. 

Adharanand Finn - "Dogonić Kenijczyków: Sekrety najszybszych ludzi na świecie" to książka do której zabierałam się tygodniami, a czytałam miesiącami. Tak serio, to dostałam ją na urodziny od taty i długo nie mogłam zabrać. Niby zaczynałam czytać, ale tak bez odpowiedniego skupienia, więc zaraz odkładałam na półkę, bo było nudno. A "Dogonić Kenijczyków" nie jest nudne. Wyznaję zasadę, że wszystko ma swój czas. I na "Sekrety najszybszych ludzi na świecie" czas przyszedł dopiero teraz.
"Dogonić Kenijczyków" to opowieść o wielkiej zmianie i poszukiwaniu tajemnicy biegowego sukcesu najszybszych ludzi świata. Główny bohater przeprowadza się wraz z rodziną ... żeby u źródła dowiedzieć się, co wpływa na to że Kenijczycy osiągają tak świetne wyniki w bieganiu. Ostatecznie okazuje się, że właściwie nie ma żadnej wielkiej tajemnicy. Jest kilka specyficznych czynników, które razem wzięte sprawiają, że zawodnicy z Kenii wygrywają praktycznie wszystkie zawody.

Kontuzje to chleb powszedni  biegacza, więc się nie przejąłem. Różne źródła podają różne dane, ale generalnie  od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu procent wszystkich biegaczy przynajmniej raz w roku łapie kontuzję. - Adharanand Finn - "Dogonić Kenijczyków. Sekrety najszybszych ludzi na świecie"

Za sukces biegowy Kenijczyków odpowiadają:.. nie, nie zdradzę. To nie streszczenie ;) Sami poczytajcie. Sekretem Kenijczyków jest wszystko i właściwie... nic. Cała ich codzienność i typowe życie w tamtych stronach. Po prostu to, że są Kenijczykami wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami. Ich sukces jest nie do podrobienia, dla białego człowieka. Nie można nauczyć się być Kenijczykiem, chociaż można czerpać od nich wiedzę i doskonalić swoje metody treningowe.

... im bardziej zależy na dotarciu na szczyt. (...) Gdy mieszkaniec doliny ryftowej postanawia zostać sportowcem, nie kombinuje, jak obudować pracę albo studia treningami, tak jak robimy to na Zachodzie - nie, on całkowicie poświęca się swojemu celowi. Narzuca sobie dzienny reżim: biegać, jeść, spać, biegać. - Adharanand Finn - "Dogonić Kenijczyków. Sekrety najszybszych ludzi na świecie"

Książka Adharananda Finna sprawiła, że trochę inaczej spojrzałam na Kenijczyków. Często nie spotykają się oni z nadmierną sympatią. Przyjeżdżają do nas, wygrywają i zgarniają wszystkie nagrody. Zawsze na podium Kenijczyk. Spotkałam się również z pomysłami, żeby w jakiś sprytny sposób uniemożliwić im zdobywanie nagród pieniężnych. Ale oczywiście tak, żeby nie wyjść na rasistów czy chamów. Jakaś klasyfikacja europejska i to w jej obrębie najwyższe nagrody, a za open tylko puchary.

Tom jest najwolniejszym biegaczem z całej grupy. Ale, jak się przewrotnie okazuje, akurat jego, i tylko jego, sponsoruje Adidas. I to właśnie Tom ma najwieksze szanse pojechać na igrzyska. Mam wrażenie, że to niesprawiedliwe, ale kiedy wspominam o tym w rozmowie z Kenijczykami, ci tylko uśmiechają się smutno. Są tutaj po to, żeby biegać. Nie wnikają, czy coś jest fair, czy nie. - Adharanand Finn - "Dogonić Kenijczyków. Sekrety najszybszych ludzi na świecie"
Brytyjscy biegacze nie lubią, kiedy przyjeżdżam z Kenijczykami na zawody.  Narzekają, że Kenijczycy zgarniają wszystkie nagrody. Ale przecież to zawody otwarte. - Adharanand Finn - "Dogonić Kenijczyków. Sekrety najszybszych ludzi na świecie"

"Dogonić Kenijczyków" to książka, która ma wiele wspólnego z "Urodzonymi biegaczami". Fascynująca historia rozgrywająca się w egzotycznej scenerii, odmienne zwyczaje i zupełnie inna codzienność. Zdecydowanie nie jest to poradnik, jak biegać, chociaż oczywiście wiele na ten temat możemy się z "Dogonić Kenijczyków" dowiedzieć. Jak biegać. Jak biegać jak Kenijczyk. Jednak jeżeli ktoś liczy na tajemną wiedzę pozwalającą mu wygrywać maratony lub dokładny plan treningowy w stylu Kenijczyków, to się rozczaruje. Jeżeli jednak chcesz poznać tamtą kulturę i zwyczaje biegowe, ale nie tylko, "Dogonić Kenijczyków" jest doskonałym wyborem.

Komentarze

  1. Zapraszam Cię do wspólnego Celowania. http://tu-sie-czyta.blogspot.com/2015/05/celuj-w-zdanie-moj-debiut-wyzwaniowy.html
    Wejdź, sprawdź, a nuż Ci się spodoba i zostaniesz na dłużej:)
    Pozdrawiam,
    Sylwia

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...