Czy warto brać udział w biegach zorganizowanych?

Niektórzy regularnie biorą udział we wszystkich biegach w okolicy. Są też biegacze, którzy specjalnie jeżdżą po całej Polsce czy nawet po całym świecie na maratony. Są też tacy, którzy chociaż biegają od lat nigdy jeszcze nie wzięli udziału w żadnej imprezie biegowej i nie jest im to do szczęścia potrzebne. Czy warto brać udział w biegach zorganizowanych? Moim zdaniem warto spróbować i przekonać się. Zawsze to nowe doświadczenie i ciekawe przeżycie. Poniżej wybrałam kilka powodów, dla których warto brać udział w biegach masowych.

Źródło: pixabay.com

1. Możliwość sprawdzenia się w komfortowych warunkach
Często biegając sami dla siebie nie mamy możliwości do końca sprawdzić naszej kondycji. Na trasie biegu często przeszkadzają nam samochody, rowery, sygnalizacja świetlna, inni ludzie, psy. Nie w każdej okolicy można znaleźć teren, na którym da się biec przed siebie bez zatrzymywanie się, szybko i bez rozglądania się dookoła. Problemem może być też dokładne wyliczenie długości trasy. W przypadku zorganizowanego biegu odpadają nam te problemy. Organizator odpowiada za zabezpieczenie trasy (zazwyczaj oznacza to wstrzymanie ruchu). Co więcej oprócz dokładnie wyliczonej długości zazwyczaj trasa jest oznaczona co kilka kilometrów. Nie pa potrzeby sprawdzania na telefonie czy zegarku, ile jeszcze kilometrów nam zostało. To duże ułatwienie. W przypadku dłuższych biegów na trasie znajdują się też punkty z wodą i jedzeniem. Nie trzeba biegać z własną butelką, nie ma obaw że zabraknie nam wody. A po biegu czeka na nas ciepły posiłek regeneracyjny. Można też od razu przebrać się, bo z reguły organizator zapewnia szatnie. Czasami także natryski, warto czytać regulamin, a w razie wątpliwości dzwonić i pytać. Biegając samemu nie mamy takiej możliwości i trzeba tak kombinować z trasą, żeby zawsze kończyła się przed domem. 

2. Bezpieczeństwo
Nawet jeżeli organizator nie zapewnia ubezpieczenia od wypadków losowych to zawsze na trasie jest zabezpieczenie medyczne. Jeżeli coś nam się stanie w trakcie biegu natychmiast uzyskamy fachową pomoc.

3. Nowe znajomości
Biorąc udział w biegach zorganizowanych masz szansę poznać wielu biegaczy. Zarówno amatorów jak i zawodowców. Ludzie, którzy biegają od lat i tych, którzy dopiero zaczęli. Imprezy biegowe to świetna okazja do zawarcia nowych znajomości i podzielenia się  swoim doświadczeniem, ale też  obawami czy pytaniami. Jeżeli nie masz z kim biegać, to po udziale w biegu masowym sytuacja na pewno się zmieni. Nawet nie podejrzewasz jak wielu ludzi dookoła biega. 

4. Niesamowite wrażenia i przygoda
Każdy bieg, bez względu na to czy to krótkie 5 km czy maraton, to niesamowite emocje i wyjątkowa atmosfera. Ciężko jest przekazać to słowami. Trzeba to po prostu przeżyć. 

5. Medale, koszulki, dyplomy
Organizatorzy bardzo często w ramach pakietu startowego oferują zawodnikom wspaniałe pamiątki. Odkąd zaczęłam biegać mam sporą kolekcje medali i koszulek oraz kilka dyplomów. Najlepsze jest to, że w większości przypadków taki upominek otrzymuje każdy zawodnik, który tylko ukończy bieg. To świetna motywacja dla tych początkujących, którzy nawet nie marzą o miejscu w czołówce. A koszulki (zazwyczaj techniczne) zawsze przydadzą się na treningi. 

XII Międzynarodowy Bieg Skawiński 10 maja 2014

Ja uwielbiam brać udział w biegach zorganizowanych. Uważam, że to najlepszy trening, a czasy z biegów są najbardziej wiarygodne. Lubie też tę całą otoczkę (za wyjątkiem kolejek do wc czy depozytu ;)).  

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...