Co to jest ASMR?

ASMR to skrót od angielskiego autonomous sensory meridian response. Niestety zjawisko to nie dorobiło się jeszcze ani polskiego odpowiednika, ani nawet oficjalnego tłumaczenia. Mówiąc o ASMR musimy radzić sobie tłumacząc je w sposób opisowy lub też za pomocą metafor. Tak więc ASMR to przyjemne dreszcze z tyłu głowy, mrowienie wzdłuż kręgosłupa, ciarki przechodzące po karku i plecach, przyjemne uczucie w głowie czy też orgazm głowy. Takie przyjemne doznania można wywołać na kilka sposobów za pomocą różnych bodźców.Jak uzyskać efekt ASMR?
Efekt ASMR można uzyskać za pomocą dotyku (masaż, czesanie włosów albo zabawa masażerem głowy) i obrazów, ale najpopularniejszymi wyzwalaczami ASMR są rozmaite i dziwaczne dźwięki. Np. stukanie, skrobanie, szeleszczenie, szept lub bardzo spokojny i monotonny głos. Może być też kapanie wody albo szum odkurzacza. A nawet dźwięk chrupania płatków śniadaniowych. Co kto lubi. W ASMR (tak jak wszędzie indziej) można spotkać się z różnymi preferencjami.


Na youtube można znaleźć wiele, na pierwszy rzut oka, dziwacznych i bezsensownych filmików z bardzo dużą liczbą wyświetleń. Artyści ASMR odgrywają w swoich filmikach rozmaite sceny np. wizyty i fryzjera lub lekarza, ale też czyszczenia aparatu fotograficznego. Dużym powodzeniem cieszą się te wszystkie dziwaczne dźwięki, które wymieniałam wyżej albo mówienie. Najlepiej się słucha w znajomym języku, aczkolwiek nie jest to warunek konieczny dla uzyskania efektu ASMR.

Źródło: pixabay.com

Po co to ASMR?
Wiemy już, mniej więcej, co to jest ASMR i jak je można wywołać. Ale po co to właściwie komu? Jakie zastosowanie ma ASMR?
 • dla przyjemności
 • żeby się zrelaksować
 • żeby się wyciszyć i odstresować
 • ułatwia zasypianie
Zobacz też: Przyjemne dreszcze, mrowienie w głowie i ciarki na całym ciele, czyli ASMR

Ja filmiki ASMR oglądam (a właściwie jedynie słucham) tylko w pracy. I od razu dzień szybciej mija. I przyjemniej. Łatwiej i lepiej mi się pracuje, kiedy w słuchawkach lecą jakieś stukoty albo szepty. Poniżej wklejam dwa moje ulubione filmiki ASMR. W pierwszym polski artysta ASMR tłumaczy, czym w ogóle jest to zjawisko. Jeżeli moja notka jest niejasna, chaotyczna lub niepełna zachęcam do przesłuchania tego filmiki. W drugim filmiku dziewczyna szeleści opakowaniami po cukierkach, a później je spożywa. Brzmi trochę głupio, ale serio warto spróbować. Najlepszy efekt uzyskamy, jeżeli założymy słuchawki. 
Spotkałyście się kiedyś ze zjawiskiem ASMR?

Komentarze

 1. Moi koledzy z grupy te masazery do glowy nazywaja orgazmotronem

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka lat temu słuchałam sobie wizyty u fryzjera. Mało brakowało a spadłabym z krzesła jak pan zaczął mi szeptać do ucha :D ale nie wiedziałam że to się nazywa ASMR..

  OdpowiedzUsuń
 3. Na mnie w ten sposób działa dobra poezja i niektóre dźwięki (głównie wysoki śpiew). Ciekawe, nigdy nie myślałam, że da się to jakoś wywołać... Zwykle takie "dreszcze" mnie zaskakują - i wiążą się raczej ze wzruszeniem: czasem nawet łezkę uronię...
  Mam straszne łaskotki, więc na te dotykowe też odporna nie jestem, jednak bardziej działa właśnie - nie znam na to lepszego słowa - wzruszenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam nie jestem pewien... ale przyjemnie działa na mnie obserwacja i słuchanie, kiedy ktoś rzeźbi w drewnie lub wosku. Kilka razy miałem okazję obserwować pracę rzeźbiarzy, za każdym razem czułem się jakby... przyjemniej i spokojniej.
  Podobnie działa na mnie wizyta u fryzjera. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...