Pierwszy raz na lodowisku - łyżwy dla początkujących

Wypad na lodowisko to świetny pomysł na ciekawe i aktywne spędzenie czasu w zimie. Jazda na łyżwach to doskonała zabawa i rozrywka dla każdego bez względu na wiek i kondycję. Zanim wybierzemy się na lodowisko warto zapoznać się z kilkoma radami, które ułatwią nam pierwszą ślizgawkę. Nie jestem zapaloną łyżwiarką. Tak szczerze, to łyżwy miałam na nogach może ze trzy razy w życiu. W porywach do pięciu. Dlatego doskonale wiem, na co należy zwrócić uwagę i co wcale nie jest takie oczywiste (a ważne) przy pierwszej wycieczce na lodowisko. 

Źródło: pixabay.com

1. Zrób rozeznanie
Na początek dowiedz się, gdzie w twojej okolicy można pojeździć na łyżwach. Porównaj warunki, wielkość lodowiska, ceny i dojazd. Mniejsze lodowiska zazwyczaj są tańsze, nie ma kolejek, ale warunki bywają gorsze. Czasami lód jest w tak złym stanie, że właściwie nie da się jeździć. A czasami po prostu na ślizgawkę wpuszcza się za dużo ludzi i też nie da się jeździć. Albo brakuje rozmiarów łyżew. Zanim wybierzesz lodowisko dowiedz się, jak wygląda sprawa z szatnią. Bo coś ze swoimi butami musisz zrobić na czas ślizgania się. Nie zapomnij sprawdzić w jakich godzinach odbywają się ślizgawki. Czasami godziny są wyznaczone, a czasami każdy wchodzi jak mu pasuje. 

2. Cena
Wybierając się na lodowisko oprócz opłaty za samo wejście musisz jeszcze zapłacić za wypożyczenie łyżew. Czasami również za szatnię i parking. Weź też pod uwagę, że przed lub po ślizgawce możesz mieć ochotę na gorącą czekoladę lub herbatę. 

3. Przyjdź wcześniej
Kolejka po bilet, kolejka do wypożyczalni, kolejka do toalety, przebranie się, kolejka do szatni. To wszystko zajmuje trochę czasu. Lepiej przyjść nieco wcześniej i na spokojnie wszystko załatwić niż się denerwować. Czasami lepiej jest też zejść z tafli na parę minut przed zakończeniem ślizgawki, żeby uniknąć kolejek w szatni i przy oddawaniu łyżew. 

4. W czym jeździć
Jeżeli jesteś początkującym łyżwiarzem (a do takich kieruję mój tekst) możesz jeździć w ubraniu, w którym przyszedłeś na lodowisko. Jeżeli nie jeździsz bardzo szybko i nie jesteś typem gorącego człowieka nie powinieneś się za bardzo spocić. Pamiętaj, że na lodowisku temperatura musi być niska, żeby lód się trzymał. A samo ślizganie się jest o wiele mniej męczące niż np. jazda na rolkach. Prawdopodobnie się nie spocisz. Koniecznie ubierz rękawiczki. Uchronią one twoje dłonie przed kontaktem z lodem w razie upadków. A lód jest bardzo zimny i bardzo twardy. Nic przyjemnego. Spokojnie da się jeździć z niewielką torebką przerzuconą przez głowę lub z niezbyt ciężki plecakiem. Ja miałam malutką torebkę i nie odczuwałam żadnego dyskomfortu, ale musi być lekka i przerzucona przez głowę, żeby nie spadała. Z plecakiem pewnie też da się jeździć, ale jeżeli będzie ciężki to będzie cię ciągnął do tyłu. Bardzo łatwo się wówczas przewrócić. Nawet bez plecaka nie jest to niczym trudnym. Wszelkie duże, ciężkie i niewygodne torby lepiej zostawić w szatni.

Źródło: własne
5. Wypożyczanie łyżew
Lepiej wybrać te o rozmiar większe. I dobrze zawiązać. Stopa powinna być stabilna. Pamiętaj o grubej skarpetce, żeby łyżwy nie obtarły ci stóp. W niektórych wypożyczalniach praktykuje się plastikowe woreczki, które nakładamy na stopy. Pozwala to chronić nasze nogi przed ewentualną grzybicą z używanych łyżew  i vice versa. Co prawda stopa trochę się w takich woreczkach może zapocić, no ale priorytety. Zazwyczaj w wypożyczalni na czas korzystania z łyżew musimy zostawić jakiś dokument. Niektóre wypożyczalnie nie chcą przyjmować dowodów osobistych (i bardzo słusznie zresztą, gdyż nie jest to legalne, chociaż powszechne), dlatego warto mieć przy sobie inny dokument np. legitymację lub prawo jazdy. 

6. Bezpieczeństwo
Uważaj. Lód jest bardzo śliski. A łyżwy ostre. Dokoła są też inni ludzie. Uważaj, żeby nie zgniótł ani nie staranował cię żaden wielkolud. Uważaj też, żeby nie zgnieść ani nie staranować żadnego dziecka. Jeżeli nie czujesz się bezpiecznie trzymaj się barierki. Jeszcze się z tym nie spotkałam, ale całkiem rozsądnym wydaje mi się zakładanie na lodowisko ochraniaczy na kolana i łokcie oraz kasku. Tylko czy ktoś tak w ogóle robi? ;)

7. Za rączkę?
Niestety nie jest to dobry pomysł w przypadku dwóch początkujących. Będziecie się tylko nawzajem ciągnąć i przewracać, a nie pomagać w utrzymaniu równowagi. Poza tym każdy ma własne tempo, własny sposób jazdy i pierwsze kroki łatwiej jest stawiać samodzielnie niż za rękę z drugim początkującym. Inaczej sprawa wygląda jeżeli nasz towarzysz dobrze radzi sobie na lodzie. Wtedy jego pomocna dłoń będzie jak najbardziej pomocna. Ale jeżeli obydwoje się uczycie to trzymanie za rękę na lodowisku lepiej sobie odpuścić. 

Źródło: pixabay.com

8. Łyżwy a rolki
Ludzie mówią, że jazda na łyżwach to prawie to samo co na rolkach. Jak umiesz na rolkach, to na łyżwach też sobie poradzisz. Owszem łyżwy i rolki są do siebie podobne, ale nie aż tak. Umiejętność jazdy na rolkach oczywiście bardzo dużo pomaga, ale to bzdura że jak umiesz na rolkach to na łyżwach też. Jazda na łyżwach jest łatwiejsza, bo lżejsza, wymaga mniej wysiłku, nogi same ślizgają się po lodzie, łatwiej jest się rozpędzić. Jazda na łyżwach jest też trudniejsza, bo łatwiej stracić równowagę, można się poślizgnąć, przewrócić. Zdarza się to o wiele częściej niż w przypadku rolek.

A wy macie jeszcze jakieś rady dla początkujących? Jakieś spostrzeżenia?

Komentarze

 1. Masz rację - rolki i łyżwy to zdecydowanie nie jest to samo. Na łyżwach duuużo łatwiej się wywrócić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja całkiem przyzwoicie jezdze na rolkach a na lyzwach idzie mi zupelnie opornie. A przynajmniej tak bylo ok 6 lat temu bo wtedy bylam ostatni raz na lyzwach -.-

  OdpowiedzUsuń
 3. Trening z łyżworolek, pomógł mi potem pierwszy raz na łyżwach, więc wiadomo czego się spodziewać. Nie mniej jednak upadki są bolesne :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham absolutnie łyżwy chociaż może nie jestem jakaś fenomenalna w jeździe na nich, ale mało razy miałam okazję próbować - nadrobię w tę zimę! :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...