Czas i tak upłynie

Nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że jego osiągnięcie wymaga czasu - czas i tak upłynie. Pierwszy raz spotkałam się z tym cytatem w niezbyt szczęśliwych okolicznościach. Był jednym z wielu takich i nie sądziłam, że za kilka lat wciąż będzie siedział mi tak mocno w głowie. Teraz to jeden z moich ulubionych cytatów motywacyjnych. Jego autorem jest H. Jackson Brown Jr, amerykański pisarz znany z książek motywacyjnych. Napisał m.in. "Mały poradnik życia: 511 rad, spostrzeżeń i przypomnień pomagających przeżyć szczęśliwe i owocne życie".

Źródło: pixabay.com

Gdzieś w głowie pląta mi się też taka anegdotka. Nie odtworzę jej wiernie, ale sens pozostanie. Było sobie pewne małżeństwo z dwudziestoletnim stażem. I pewnego dnia żona postanowiła pójść na studia. Powiedziała mężowi o swoich planach, ale ten nie podzielał jej entuzjazmu. Powiedział, że to bez sensu, bo jak skończy te studia to będzie miała już 50 lat i na co jej wtedy studia. Wówczas żona odpowiedziała mu przytomnie, że za 5 lat i tak będzie miała 50 lat. Bez względu na to, czy pójdzie na studia czy nie. 

Nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że jego osiągnięcie wymaga czasu - czas i tak upłynie to motywacja dla każdego, kto ma ochotę poddać się przerażony długą drogą, którą musi odbyć aby osiągnąć swój cel. Owszem, świadomość że dopiero za 10 lat wejdę na szczyt może trochę zniechęcać. Ale nie wolno zapominać, że czas płynie bez względu na nas. Możemy przez te 10 lat pracować na sukces i po długich trudach go osiągnąć. Możemy też przez te lata nie robić nic i po upływie dekady uświadomić sobie, że jesteśmy dokładnie w tym samym miejscu, co byliśmy. Że zmarnowaliśmy ten czas. Nic nie osiągnęliśmy. A on i tak upłynął. Gdybyśmy wtedy zamiast zniechęcać się długim terminem, rozpoczęli działanie - dzisiaj już mielibyśmy efekt. 

Źródło: pixabay.com

Ilekroć przeraża cię długa droga, pomyśl gdzie będziesz za kilka lat jeżeli podejmiesz wyzwanie i jeżeli go nie podejmiesz. Często ludzie wyrzucają sobie, dlaczego nie zaczęli czegoś te 5 lat temu. Gdybym 5 lat temu zaczął studia, dzisiaj już byłbym magistrem. Zacznij dzisiaj. Bo za kolejne 5 lat pomyślisz sobie dokładnie to samo co teraz. Gdybym 5 lat temu zaczął studia, dzisiaj już byłbym magistrem. Czas i tak upłynie. Bez względu czy my coś zrobimy, czy nie. I zawsze lepiej zacząć jest nawet późno, niż jeszcze później. Mam 25 lat i nie przebiegłam jeszcze ani jednego maratonu. Gdybym zaczęła wcześniej miałabym już kilka na swoim koncie. Ale lepiej chyba zacząć teraz niż w ogóle. Bo za 5 lat, w wieku lat 30 żałowałabym i wyrzucała sobie, że nie zaczęłam teraz. 

Komentarze

 1. Też lubię ten cytat. I: "Zrób dzisiaj coś, za co podziękujesz sobie w przyszłości."
  Bez sensu rezygnować z czegoś tylko dlatego, że wymaga czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też wychodzę z założenia, że trzeba próbować wszystkiego, na co mamy ochotę i nie patrzeć na innych ludzi czy fakt, że zajmie nam to trochę czasu. Przecież w życiu o to chodzi, żeby przekraczać pewne niewidzialne dla nas granice, albo trochę się powysilać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najłatwiej jest siedzieć i nie robić nic. Przepuszczać czas przez palce... Ale co nam to daje? niestety na ogół to co najłatwiejsze, nie jest wcale najbardziej korzystne dla nas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciężką pracą jesteśmy w stanie zdziałać wszystko.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...