Jak robić postanowienia, żeby udało się ich dotrzymać?

Jestem mistrzem niedotrzymanych postanowień noworocznych. I wszystkich innych też ;) Po latach praktyki wiem już, jakie błędy popełniałam, że nigdy nie udało mi się dotrzymać żadnego postanowienia. Teraz wydaje mi się to banalnie proste. Niektórych postanowień po prostu nie da się dotrzymać. I nie chodzi tutaj o naszą słabą wolę, brak chęci, lenistwo czy cokolwiek innego. W ogóle nie z nami jest problem, a z niektórymi postanowieniami. Pechowo wielu ludzi wybiera sobie właśnie te nierealne. A później jest tylko smutek i żal, że znowu się nie udało. I zastanawianie się, co ze mną jest nie tak. A to nie z tobą było nie tak, tylko z postanowieniami. Postanowienia (noworoczne i nie tylko) powinny spełniać kilka cech. 

Źródło: pixabay.com
Realne
Najważniejsze w postanowieniach jest, żeby były realne i możliwe do wykonania. Nie ma sensu postanawiać sobie czegoś, czego nie da się zrobić. To budzi jedynie frustrację i sprzyja nic nie robieniu albo walce z wiatrakami. I sama już nie wiem, co gorsze. Stawiaj sobie realne cele. A jeżeli marzysz o czymś nierealnym? Jest taki trick: nierealny cel rozbijasz na kilka mniejszych. One już są realne. Osiągając każdy z nich coś zmieniasz w swojej sytuacji. I jak dobrze pójdzie, to pozmieniasz na tyle, że coś co było nierealne nagle stanie się tylko trudne lub czasochłonne, ale jak najbardziej możliwe. 

Konkretne wraz z czasem do realizacji i w miarę dokładnym planem
Postanowienia (noworoczne, wiosenne, zimowe czy jakiekolwiek inne) powinny być konkretne. Zamiast mówić "schudnę" powiedz "schudnę 5 kilogramów w dwa miesiące" a zaraz potem dopowiedz sobie w jaki sposób zamierzasz to zrobić (np. dwa razy w tygodniu będę biegać przez pół godziny, raz w tygodniu będę pływać przez 45 minut, codziennie będę spacerować minimum przez 20 minut, śmietanę zastąpię chudym jogurtem, zamiast smażyć będę dusić i gotować, zrezygnuję z ciasteczek do kawy itp.). Musisz mieć plan. Od samego postanowienia i chcenia czasami nie dzieje się zupełnie nic.

Potrzebne 
Nie ma sensu tracić czasu i energii na coś, co nie jest do niczego potrzebne. Myślałam, że to oczywiste, ale jednak nie do końca. Zanim coś postanowisz zastanów się, po co chcesz to osiągnąć. Czy jest ci to do czegoś potrzebne. Po co chcesz chudnąć te 3 kg, których ani nie widać ani w żaden inny sposób ci nie szkodzą? Nie ma sensu się upierać przy wymarzonych cyferkach na wadze. Po co chcesz przeczytać 100 książek w ciągu roku? Jeżeli ci się uda to istnieje ryzyko, że będą to książki niskiej jakości, niewiele wnoszące, przeczytasz je nieuważnie (bo mało czasu i się spieszysz), a w tym czasie mógłbyś zrobić coś lepszego. Zobacz też dlaczego ja nie przeczytam 52 książek w 2015. Zanim coś sobie postanowisz zastanów się, czy rzeczywiście jest ci to do czegokolwiek potrzebne.

Prawdziwe
Czasami wydaje nam się, że czegoś chcemy, a tak naprawdę to chcemy przez to osiągnąć coś zupełnie innego. I to nasze postanowienie jest tylko sposobem na realizację innego celu. A może można go zrealizować jakoś lepiej i prościej. Czy rzeczywiście chcesz mieć najnowszy model iphona czy może bardziej chodzi ci o wzbudzenie podziwu wśród znajomych? I w jaki jeszcze sposób możesz osiągnąć ten podziw? Czy chcesz znaleźć chłopaka/dziewczynę czy po prostu brakuje ci w życiu celu i życzliwych osób? Często bywa tak, że po spełnieniu takiego postanowienia wcale nie otrzymujemy tego, na czym nam zależało. Warto przeanalizować dokładnie swoje plany i cele, czy nie ma w nich takich zakamuflowanych marzeń.

Źródło: pixabay.com

Oczywiście należy również być cierpliwym, wytrwałym, nie poddawać się. Trzeba mieć świadomość, że realizacja każdego marzenia wymaga jakiegoś poświęcenia i wkładu własnego. Czasami jest to czas, kiedy indziej pieniądze. A może musisz z czegoś zrezygnować, żeby osiągnąć swój cel. Realizacja marzeń niesie również ze sobą zmiany, które trzeba będzie zaakceptować. Warto się na to wszystko wcześniej przygotować. 

Komentarze

  1. ma nadzieje że dotrzymam wszystkich swoich i nie zwątpie w połowie roku :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rady przydatne nie tylko na początku roku :)

    OdpowiedzUsuń
  3. O, jeżeli masz problem z noworocznymi postanowieniami to też polecam metodę SMART lub SMARTER! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...