Bieganie w deszczu

Bieganie w deszczu nie jest niemożliwe, ale na pewno znacznie mniej komfortowe. Oczywiście nie mam na myśli delikatnej mżawki przyjemnie orzeźwiającej w upalne dni tylko taki prawdziwy paskudny deszcz. Ten paskudny deszcz może być dużą przeszkodą w bieganiu, często jest już przeszkodą, żeby w ogóle wyjść z domu. 
Źródło: własne
 Bieganie w deszczu, jak wszystko, ma swoje wady i zalety. Jak dla mnie więcej wad, ale jeżeli od tygodnia pada to idę biegać. Jeżeli deszcz upodobał sobie akurat ten czas, kiedy odbywa się jakiś bieg, czy nawet zwykły trening też idę. Ale klnę w duchu niemiłosiernie na ten deszcz ;)

Zalety bieganie w deszczu:
- Jest zdecydowanie chłodniej. Deszcz przyjemnie ochładza podczas wysiłku.
- Mnie w deszczu biega się znacznie szybciej, bo mam świadomość, że im szybciej przebiegnę, tym szybciej przestanę moknąć. 
- Bieganie w deszczu jest trudniejsze, a podnoszenie sobie poprzeczki i poziomu trudności pozytywnie wpływa na nasze wyniki. 
- W deszczowe dni jest znacznie mniejszy tłok, czy to na ścieżkach biegowych, czy na biegach czy na treningach. Zostają tylko najwytrwalsi. 


Wady biegania w deszczu:
- Ubranie nieprzemakalne niewiele daje, bo nawet jeżeli nie przemokniemy od deszczu, to i tak będziemy mokrzy od potu, więc w sumie na jedno wychodzi czy mamy na sobie nieprzemakalną odzież czy nie.
- Buty bardzo szybko będą całe mokre, skarpetki też. Łatwiej wtedy o otarcia, a bieganie w mokrych skarpetach jest dość nieprzyjemne. 
- Jest mokro i ślisko. Łatwiej o poślizgnięcie się i kontuzję. Biegając w deszczu trzeba zachować większą ostrożność.
- Deszcz to gorsza widoczność. Zarówno dla biegaczy (którym woda się leje po twarzy) jak i dla uczestników ruchu drogowego. Plus wspomniana wyżej śliskość znacznie zwiększają niebezpieczeństwo podczas takiego biegania. 
- Telefon z Endomondo cały zamoknie. A jak zamoknie to się zepsuje. 
- Deszcz oznacza błoto, a błoto oznacza całe butki i spodenki upaprane. A jeżeli butki są białe to w ogóle kaplica. O białych spodenkach aż strach myśleć w kontekście błota.
Źródło: własne
- Przemoknięty człowiek jest bardziej narażony na przeziębienie i np. bóle stawów czy inne reumatyczne dolegliwości. 
- Deszczowy chłodek jest przyjemny tylko latem. W zimniejsze pory roku to zdecydowanie bardziej wada, niż zaleta.
Źródło: własne
Bieganie w deszczu moim zdaniem ma zdecydowanie więcej wad, niż zalet, chociaż oczywiście wiele zależy od natężenia deszczu, temperatury i otoczenia. I oczywiście od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Czasami bieg w deszczu może być fajnym urozmaiceniem i uzupełnieniem treningu. Czasami jest koniecznością, kiedy od miesiąca pada, a szkoda robić sobie takie zaległości w bieganiu. Osobiście w deszczu biegam rzadko. Tylko jeżeli mam jakiś bieg lub trening. Albo kiedy mam dużą ochotę pobiegać. Moja ochota zawsze jest silniejsza od pogody ;)

Komentarze

  1. Bieganie w deszczu nie należy do moich ulubionych, ale na pewno mnie nie odstrasza :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W celu działań promocyjnych na blogu należy skorzystać z zakładki Kontakt. Więcej informacji o blogu w zakładce Informacje o blogu. Komentarze uznane za spam zostaną usunięte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...